Ystäviä ja yökyläilyä – Hannamari Ruohosen Kaisan ja Oskarin ystäväkirja

Aino Louhi
12.1.2026
ystavakirja 1

Kuvat: Aino Louhi

KUVAKIRJANURKKA | Aino Louhi lukee uusia ja vanhempia kuvakirjoja. Hannamari Ruohosen kirjoittama ja kuvittama Kaisan ja Oskarin ystäväkirja on Kaisa ja Oskari -kirjasarjan kolmas osa.

ystavakirja 2

Hannamari Ruohonen: Kaisan ja Oskarin ystäväkirja (S&S 2023). 28 sivua

Kaisa ja Oskari ovat sisaruksia; Kaisa on 6-vuotias ja Oskari vähän nuorempi päiväkotilainen. Heillä on isä ja äiti, jotka ovat Oskarin parhaita ystäviä. Kaisalla puolestaan on eskariryhmässä koko liuta kavereita, joiden kanssa puuhata erilaisia asioita kuten kiipeillä, rakentaa, painia, pelleillä, kävellä käsi kädessä… Elsa kuitenkin tuntuu ystävistä sellaiselta, jonka Kaisa haluaisi kutsua yökylään.

ystavakirja 3

Kaisan ja Oskarin ystäväkirja kuvaa tunnistettavasti leikki-ikäisten lasten ystävyyksiä ja tilanteita, joissa ystävyys mitataan. Aikuislukijassa tarina herättää muistoja, joita ei tiennyt muistavankaan: ensimmäisten yökyläilyjen odotukset ja pettymykset, vanhempia kohtaan tunnettu ylitsepääsemätön ikävä, pehmolelujen muodostaman turvamuurin tärkeys ja isän ja äidin kainalossa nukkuminen.

ystavakirja 4

Hannamari Ruohonen tavoittaa puuvärikuvituksessaan erityisen hienosti lasten luonteenpiirteitä. Kaisa on topakka ja dramaattisuuteen taipuva eskarilainen ja pikkuveli hänen hiljainen seuraajansa. Elsan olemus taas on hieman vetäytynyt ja salaperäinen, selvästi ulospäinsuuntautunutta Kaisaa puoleensavetävä. Kutkuttavia, ihania arkkityyppejä ilman minkäänlaista kliseisyyttä.

ystavakirja 5

Lasten joka puolella rönsyilevä pienesineistö, pyykit, vaatekasat, kuosit ja ylivaluvat jogurtit tuovat heleänvärisiin kuviin suloista arkirealismia ja tuttuutta. Kaaos näyttäytyy lohduttavana kuin vanhemman syli.

ystavakirja 6

Aino Louhi

Kaikki Kuvakirjanurkka-sarjan jutut löydät täältä.

Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua