Kuvat: Aino Louhi
KUVAKIRJANURKKA | Aino Louhi lukee uusia ja vanhempia kuvakirjoja. Kuvittaja Liisa Kallion omakustanteena ilmestynyt Kädellisten sukua – piirroksia ihmisyydestä palkittiin vuoden 2023 kauneimpana kirjana Suomen Kirjataiteen komitean toimesta.

Liisa Kallio: Kädellisten sukua – piirroksia ihmisyydestä. Omakustanne, 2023.
Heti kirjan karheat kangaskannet tuntuvat käsissä erityisiltä ja kädet ovat myös kansikuvan pääosassa, isoina ja pitkäsormisina.

Sisäkansien sormenjälkitahrat antavat lisävihjeitä tulevasta. Hiilen murenet ja hiukkaset leviävät paperille henkäyksenkeveästi.

Heti ensimmäisillä sivuilla ollaan ihmisyyden ytimessä: on ihana, lihallinen rakkaudenhyrrä, joka johtaa uuden elämän kehittymiseen ja lopulta ihmeelliseen, tunteelliseen syntymän hetkeen. Miten rouhealla hiilipiirroksella voikaan tavoittaa niin täydellisesti hoivavietin, hämmennyksen ja liikutuksen aiheuttaman henkisen myräkän?

Päät ja raajat ovat liioitellun isoja ja pieniä ja kulmikkaita, hiiliviiva ekspressiivisen ronskia ja vauhdikasta. Tunteet purskahtelevat, ryöppyävät ja tihkuvat sivujen yli ja syntyy vaikutelma taiteilijasta, joka on piirtänyt koko kirjan yhdeltä istumalta, kiihkeänä ja kädet mustina, niin vaivattomalta kaikki näyttää. Todennäköisesti piirroksia on ollut valtavan paljon enemmän ja ekspressiivisyyden taakse kätkeytyvä käden ja katseen yhteispeli on vuosikymmenten harjoituksen tulosta.

Kädellisten sukua (omakustanne, 2023) on tutkielma ihmisyyden eläimellisyydestä, kokemuksista ja tunteista sanojen ulkopuolella. Erityisen kauniisti Liisa Kallio kuvittaa kahden ihmisen kohtaamista, toisen iholla olemista. Pehmeys, lämpö, turva, himo, lohtu; kaikki on tässä.

Ja sitten ihmiselämä myös päättyy – kuten kirjakin – mutta ei jälkiä jättämättä.
Aino Louhi, teksti ja kuvat
Löydät sarjan muut osat täältä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
The Hack on virkistävää laatudraamaa lehdistön ja vallan kulisseista
TELEVISIO | Neljännen seinän rikkominen ja muut kikat pitävät yllä katsojan kiinnostuksen loputtomiltakin tuntuvien juonenkäänteiden keskellä.
Vincenzo Mascolo liikkuu eurooppalaisen kulttuuriperinnön ytimessä – arviossa runokokoelma Taivas ja kaupungit
KIRJAT | Taivas ja kaupungit on lyhyt mutta kiinnostava esittely Vincenzo Mascolon runoudesta.
Historia toistaa itseään, muurit sortuivat taas ja taas – arviossa Minna Silverin Elää ja kuolla muinaisessa Jerikossa
KIRJAT | Rauniokumpu Lähi-idässä kätkee sisäänsä 12 000 vuotta ihmiskunnan historiaa. Minna Silverin tietokirja tutkii menneisyyden kaupunkia arkeologin silmin.
Muusikko ja säveltäjä Eero Ojanen oli keskeinen tekijä 1970-luvun laululiikkeessä – arviossa elämäkertateos Ertsi
KIRJAT | Toimittaja, kirjailija Pirjo Munck kertoo muusikon ja säveltäjän elämästä ja tekemisistä vuosilukujen mukaisessa järjestyksessä.




