LUKIJOILLE | Hyvät lukijat, kutsumme teidät Kulttuuritoimituksen päivänäytökseen elokuvateatteri Arthouse Cinema Niagaraan Tampereen Kehräsaareen lauantaina 30.11.2024 kello 14.30–15.30. Näytökseen on vapaa pääsy. Katsomme Anne Välinoron lyhytelokuvan Nainen, jolle puu puhui. Tapaamme myös puutarhan punkkarin, Finlaysonin alueen puutarhurin Santeri Urhosen.
Hyvät lukijat, kutsumme teidät Kulttuuritoimituksen päivänäytökseen elokuvateatteri Arthouse Cinema Niagaraan Tampereen Kehräsaareen lauantaina 30.11.2024 kello 14.30–15.30.
Maksuton näytös on kaikille avoin, mutta ihan vain oman paikan varmistamiseksi kannattaa ilmoittautua tästä linkistä. Linkki sulkeutuu, jos näytös on tulossa täyteen.

Mirja Nylander. Kuva: Anne Välinoro
Anne Välinoron käsikirjoittama ja Jan Seniuksen kanssa ohjaama lyhytdokumentti Nainen, jolle puu puhui (2024, 37 min) kertoo eteläsavolaisesta metsurista ja metsänhoitajasta, josta tulikin puiden kanssa hengittävä metsäkellijä, kouluttaja ja metsän puolustaja. Mirja Nylander on auttanut tuhansia ihmisiä puuhengityskursseillaan ja elää metsämystikon tavoin.
Mirja Nylanderin filosofiaa kuvaa hyvin tämä ajatus:
Masentunut ajattelee, ettei hän ole mitään. Silloin ihminen on kadottanut yhteyden Luojan luomaan luontoon. Sillä Luoja on: ”Minä olen.”

Santeri Urhonen. Kuva: Kulttuuritoimituksen arkisto / Anitta Vuorisola
Luonnon ja puiden yhteydestä ihminen juttelee meille haastattelussa myös päivänäytöksen vieras, Finlaysonin alueen kattopuutarhuri Santeri Urhonen. ”Puutarhan punkkariksi” kutsutun Urhosen filosofia helpottaa jokaisen kotipuutarhurin tuskaa suhteesta rikkaruohoihin.
Arthouse Cinema Niagarassa tapaat myös joukon Kulttuuritoimituksen tekijöitä. Kulttuuritoimituksen omat päivänäytökset jatkuvat myös ensi vuonna.
Lämpimästi tervetuloa, nähdään lauantaina!
Kulttuuritoimituksen puolesta,
Marita Salonen, päätoimittaja
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Hanna Bergholmin Yön lapsen tiimi otti poliittista kantaa Berliinin elokuvajuhlilla
ELOKUVA | Hanna Bergholmin ohjaaman kauhuelokuvan miespääosassa nähdään Harry Potter -elokuvista aikuiseksi kasvanut Rupert Grint.
Kuin kuvastimessa #30: Law and Order (1969)
ELOKUVA | Hiljattain menehtyneen dokumenttielokuvan mestarin kolmas elokuva näyttää kansasilaisen poliisityön vaikeudet ja mielettömyyden.
Huimista toimintarooleistaan tunnettu Michelle Yeoh sai Berliinin elokuvajuhlien elämäntyöpalkinnon
ELOKUVA | ”Vielä jokin aika sitten kukaan ei olisi uskonut, että elokuva jossa on pelkkiä aasialaistaustaisia näyttelijöitä vetäisi lippuluukuilla.”
Finlaysonin Soi -festivaali sai pääyhteistyökumppanin Finlaysonin alueesta
KULTTUURITOIMITUS | Kesäkuussa Tampereella järjestettävä pääsymaksuton kansanmusiikkifestivaali Finlayson Soi on saanut pääyhteistyökumppanikseen nimikaimansa.




