Kuva: Nonstop Entertainment
Tällä palstalla Kulttuuritoimituksen väki kirjoittaa ajattomista ja ajankohtaisista asioista, jotka heitä juuri nyt kiehtovat. Janne Laurilan listalta löytyy dokumenttielokuvaa, kirjaa ja elektronista musiikkia.
1
Yle Areenaan ilmestyi kesäkuussa loistava dokumentti Boy George & Culture Club (2025), joka kertaa mielenkiintoisella ja hauskalla tavalla Culture Club -yhtyeen nousun popin huipulle 1980-luvun alussa.
Etenkin ilahdutti Boy Georgen humoristinen ja itseironinen tapa käsitellä menneisyyttään. Dokkarista ilmenee myös, kuinka yhtyeen soundi syntyi soittajien erilaisista taustoista ja kuinka orgaanista mainstream-musiikinkin tekeminen oli vielä 1980-luvun alussa.
Pikanttina yksityiskohtana: meidän oma Neumannimme vilahtaa Culture Clubin tiedotustilaisuuden yleisössä!
Suosittelen dokumenttia lämpimästi, jos ei haittaa, että Karma Chameleon soi tauotta päässä seuraavat kaksi viikkoa.
Boy George & Culture Club Yle Areenassa.
2
Yritinkin vaimentaa korvamatoa ja syventää ajatuksiani 1980-luvun taitteen trendeistä kuuntelemalla koiralenkeillä Robert Elmsin kirjaa Blitz: The Club That Created The Eighties (2025).
Lontoon Blitz-klubilla järjestettiin vuosina 1979–1980 iltoja, jotka synnyttivät ns. New Romantic -skenen. Paitsi että yhtyeet kuten Spandau Ballet ja Culture Club saivat bileissä alkunsa, klubi toimi ponnahduslautana muotisuunnittelijoille, musiikkikirjoittajille ja 1980-luvun soundia muovanneille dj:ille.
Blitz-klubin oman dj:n Rusty Eganin soittolista löytyy Spotifysta niille, jotka suoratoistopalvelua käyttävät ja haluavat virittäytyä klubin tunnelmaan. Pelkästään hyvää musaa!
3
Toisenlaista innovointia löytyy Benjamin Labatut’n kirjasta MANIAC (suom. Antero Tiittula; Tammi, 2026), jonka sain pitkän odotuksen jälkeen kirjastosta.
Pidin valtavasti jo Labatut’n aiemmasta suomennetusta teoksesta Maailman kauhea vihreys (2023), joka käsitteli tieteentekijöiden eksentrisyyksiä ja luontosuhdetta.
MANIACin pääjuonena toimii unkarilais-amerikkalaisen John von Neumannin (1903–1957) elämä ja ajatukset. Neumann kehitti nykyaikaista tietotekniikkaa, peliteoriaa ja oli mukana atomipommia rakentaneessa tiedemiesten työryhmässä.
Monet Neumannin ajatuksista kävivät toteen vasta myöhemmin. Hän muun muassa keksi DNA:n periaatteen kymmenen vuotta ennen sen löytymistä ja haaveili tekoälystä jo 1950-luvun alkupuolella. Kirja avaakin tekoälyn alkuperäisten arkkitehtien visioita ja pyrkimyksiä, myös fiktion keinoin.
Kiehtovaa, sivistävää ja synkkää tavaraa.
Lue Mikko Saaren Kulttuuritoimitukseen kirjoittamat arviot Labatut’n suomennetuista romaaneista täältä ja täältä.
4
Kiehtovaa ja ajoittain synkkääkin musiikkia esittää Draamakuu eli ”epäselvää räppiä” tehneen Draama-Helmin ja kokeellisempaa matskua julkaiseen Kuupuun muodostama duo.
Fonal Records julkaisi kesäkuussa yhtyeen albumin Toinen vaihe (2026) ja se on ihan loistava. Tummasävyisiin elektronisiin maisemiin asetellut oivaltavat lyriikat lumoavat ja viihdyttävät. Levynjulkaisukeikka lähes säkkipimeässä Pethausissa on asunut päässäni nyt viikkoja.
Draamakuun voi nähdä keikalla Tampereen Vastavirta-klubilla 1.8.2026. Kannattaa myös tsekata alta Sami Sänpäkkilän ohjaama hieno Pitti-musiikkivideo!
* *
5
Tuoretta musaa pääsee kuulemaan myös tulevana lauantaina Tampereen Telakan Savulohirockissa (11.7.2026).
Ilmaistapahtuman pääesiintyjä Juhlat on jo niittänyt mainetta isommillakin festivaaleilla, mutta kiehtovat paikallisvahvistukset .poolboys ja matilda123 lienevät vielä suurelle yleisölle tuntemattomia.
Mielenkiinnolla odotan bedroom popin ja surinaindien täyteistä iltaa ja savulohipastaa!
Janne Laurila
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Parasta juuri nyt (28.7.2026): Isen tarinat, Alice Oswald, Kirjojen luontaiset viholliset
Juho Narsakka on lukenut vanhaa ja uutta runoutta sekä tutustunut kirjojen luontaisiin vihollisiin.
Parasta juuri nyt (27.7.2026): Maatalousmuseo Sarka, tv-uusinnat, Albert Camus, Rakennuskulttuuritalo Toivo
Kari Heinon listalla on museonäyttelyä, brittidekkaria, kirjallisuuden klassikoita ja savirakentamisen saloja.
Parasta juuri nyt (23.7.2026): Popkatu-spesiaali!
Pasi Huttunen on jälleen nauttinut Joensuun kenties tärkeimmästä festivaalista.
Parasta juuri nyt (22.7.2026): The Rolling Stones, Helena Blomqvist, Yle Areena, Samppalinnan kesäteatteri, Neige Sinno
Tällä palstalla Kulttuuritoimituksen väki kirjoittaa ajattomista ja ajankohtaisista asioista, jotka heitä juuri nyt kiehtovat. Elsa Lindström intoilee uudesta musiikista ja hyvistä taide-elämyksistä.




