Lars Monsen. Kuva: Yle
Tällä palstalla Kulttuuritoimituksen väki kirjoittaa ajattomista ja ajankohtaisista asioista, jotka heitä juuri nyt kiehtovat. Janne Laurila on lueskellut Petri Tammista ja Blur-basistin muistelmia sekä tutustunut norjalaisiin kansallispuistoihin.
1
Kesän tullen tulee oltua paljon liikkeellä, ja olen huomannut viehättyneeni pienikokoisista ja ohuista kirjoista. Niitä on helppo kuljettaa vaikka takin taskussa.
Kepeää ja kiehtovaa luettavaa tarjosi viime viikolla lukaisemani Alex Jamesin kirja Over The Rainbow – Tales From an Unexpected Year.
Kirja kertoo Blur-yhtyeen basistin vuodesta 2023. Blur oli vuoden alussa ollut noin kahdeksan vuotta tauolla, kun nokkamies Damon Albarn ilmoitti, että nyt tehdään levy ja soitetaan Wembleyllä.
Alex Jamesille tämä aiheutti pientä säätöä, sillä hän omistaa Cotswoldissa valtavan farmin, jossa valmistetaan juustoa, siideriä ja kaikenlaista. Lisäksi hänellä on viisi lasta ja oma festivaali. Kirjassa käydään hauskasti ja hengästyttävästi läpi kaikkien näiden asioiden kanssa jonglööraaminen.
2
Kesä on myös tanssien aikaa. Pride-viikon kunniaksi meillä Tavara-asemalla järjestetään torstaina 12.6. [KVÄÄR]-tapahtuma lavatanssiteemalla! Luvassa on paitsi speed datingia, myös tanssit Reeta & Suvi -duon säestyksellä.
Kesällä tapahtumataloissa on vähemmän perinteistä keikkaohjelmaa ja onkin hauska, että saatiin tällainen raikas avaus heti kesän kärkeen!
3
Toki konserttejakin järjestetään ja huomenna (7.6.2025) hellitään Tavara-asemalla countryn ja americana-musiikin ystäviä, kun Amy Helm saapuu esiintymään Tampereelle.
Amy Helm on Yhdysvalloissa arvostettu laulaja-lauluntekijä ja saapuu nyt ensimmäistä kertaa Suomeen. Hän on myös Grammy-palkittu tuottaja ja legendaarisen The Band -rumpali Levon Helmin tytär, eli musa kumpuaa suoraan lähteeltä!
Illan avauskin on hulppea, sillä ennen Amya esiintyvät kotimaiset alan osaajat Ninni Poijärvi ja Nevala!
4
Vanha suosikkini Lars Monsen on tehnyt paluun Yle Areenaan! Aiemmin erilaisia suunnistus- ja erätehtäviä suorittanut norjalainen esittelee uudessa sarjassaan Norjan kansallispuistoja.
Monsen ja kansallispuistot on huima sarja näkymiä Norjan lumoavaan luontoon. Juontajan lupsakkuus ja neuvokkuus ovat tarttuvaa sorttia! Monsen viettää joulunsakin erämaalaavulla 25 asteen pakkasessa ahvenia paistellen. Vilpitön suositus tälle!
Monsen ja kansallispuistot Yle Areenassa.
5
Toinen pienikokoinen kirja, jota nyt olen lueskellut, on Petri Tammisen Meriromaani (2015). Tammisen tyyli on vähäeleisen humoristista ja tarinankuljetus niukkaa ja ytimeen käyvää.
Meriromaani on lyhyt kirja merikapteeni Vilhelm Huurnasta, joka lähtee Askaisista merille suurin odotuksin mutta onnistuu töpeksimään laivan toisensa jälkeen meren pohjaan. Kirjan varsinainen pohjavire on kuitenkin oman pienuuden ja merkityksettömyyden hyväksyminen ja elämän pienten asioiden huomaaminen. Tammisen kirjat nyt keskimäärinkin ovat ”kokoaan suurempia” ja suosittelen niihin tutustumista!
Janne Laurila
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Parasta juuri nyt (28.1.2026): Olipa kerran televisio, Suomen nuijituin nainen, Kulturhuset Fiini, Porin taidemuseo, Pikkukaupungin poliisi
Marjatta Honkasalo on lukenut Juha Hurmeen kirjaa Anni Polvasta ja uppoutunut suomalaisen television historiaan.
Parasta juuri nyt (26.1.2026): Nuori Sorjonen, Liverpoolin mafia, Kukkia Algernonille, Erehdysekspertti, printtimedia
Kirsi Haapamatti on kestänyt alkuvuotta kuuntelemalla Nuoren Sorjosen elämästä, katselemalla Liverpoolin mafiaa sekä lukemalla paperilehtiä.
Parasta juuri nyt (20.1.2026): Pohjoismainen design, Koskibaari, Seitoja ja seidan palvontaa, Kohti, tšekkiläinen elokuva
Anne Välinoro on ajatellut istuvansa saunajakkaralle, käynyt jalluglögillä Siurossa ja nähnyt yksinäisyyden kameran linssin läpi.
Parasta juuri nyt (19.1.2026): Brigitte Bardot, Muumit, Mr. Bean, Hector, UMK
Aila-Liisa Laurila on katsonut Brigitte Bardot’n hautajaiset, hämmästellyt Muumi-tuotteiden määrää ja Mr. Beanin toilailuja sekä Hectorin juhlaa ja kevään UMK:ta.




