Tyhjentyviä glögipulloja. Kuva: Petri Hänninen
Tällä palstalla Kulttuuritoimituksen väki kirjoittaa ajattomista ja ajankohtaisista asioista, jotka heitä juuri nyt kiehtovat. Petri Hänniselle ovat ”Pitkäripaisen” glögijuomista paukkupakkasilla maistuneet Rocky, Blossa 21, Dufvenkrooks Lakka, Loimu 2021 ja Svensk Vinter.
Marras-joulukuussa iski kovat pakkaset, ja paukkupassilla kuuma glögi on juomista parhain. Kaikki tässä artikkelissa mainitut glögit ovat Alkon tuotteita, ja ne on nautittu lämpimänä. Juomat eivät ole missään järjestyksessä.
1
Rocky Choco & Nuts Glögg. Pernod Ricard Finland, Suomi
Öyh, miten pähkinäistä! Rockyn tuoksu ja maku ovat molemmat erittäin pähkinäisiä. Maku on suorastaan perverssi, mutta silti erittäin kiehtova.
2
Blossa 21. Altia, Suomi
Alko ilmoittaa Blossan olevan sitruksinen ja neilikkainen, kevyen inkiväärinen ja hennon uuniomenainen. Voi olla, ainakin joka hörppäisyllä monenlaiset maut käväisevät suussa. Juoma on kevyen keväinen, joskin jälkimaussa tuntuu suihkusaippua.
3
Dufvenkrooks Lakka. Spirit of Sweden, Ruotsi
Ei maistu lakka, ei hilla, eikä suomuurain, mutta hedelmäkarkin maku on hyvin voimakas. Sellaisena hyvin nautittava juoma.
4
Loimu 2021. Lignell & Piispanen, Suomi
Tämänvuotinen Loimu sisältää lukuisia makuja, jotka pyörivät suussa kuin pyykkikoneessa. Tasapainoinen mutta ei silti tylsä.
5
Svensk Vinter. Saturnus, Ruotsi
Svensk Vinter on Mackmyra-viskillä maustettu juoma, ja Alkossa tuote menee oikeastaan maustettujen viinojen kastiin, mutta glögihyllystä tämä löytyy, ja glögiksi sitä valmistaja itse tituleeraa.
Toisin kuin tämän artikkelin muut glögit, Svensk Vinter on hyvin tasainen, eivätkä maut hyppää silmille. Mutta se on myös vähiten glögimäinen ja eniten viinamainen.
Petri Hänninen
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Parasta juuri nyt (12.5.2026): Karamellipaperit, Leena Krohn, Eeva Kilpi, Etelä-Karjala, taidelainaamo
Petra Lukkari on ajatellut suosikkimakeisia, matemaattisia olioita, jaettuja unia ja rajattomuuden aikaa.
Parasta juuri nyt (11.5.2026): Piilosana, mikrosesongit, Kirjavinkit, Guàn Dàn, tortillalätyt
Mikko Saari on voittanut Suomen mestaruuden, nauttinut keväästä, taittanut lehteä, pelannut korttia ja tehnyt itse tortillalättyjä.
Parasta juuri nyt (30.4.2026): Veep, Dave Lindholm, Etymologian etymologia, Steve Gunn, Uutispodcast
Janne Laurila on viihtynyt varapresidentin kanssa, lukenut lauluntekijästä ja sukeltanut sanojen juurille.
Parasta juuri nyt (29.4.2026): Hannu Hautala, Sandra Kantanen, Maija Tammi, Contra Conservatio, Eugene Chadbourne
Kari Heino on nauttinut niin luonnon heräämisestä kesään kuin taidenäyttelyistä, jotka tutkivat eri tavoin luontoa ja sen osana ihmistä.




