Kimmo Kaivanto / Nottbeckit Milavidassa. Kuvat: Petri Hänninen
Tällä palstalla Kulttuuritoimituksen väki kirjoittaa ajattomista ja ajankohtaisista asioista, jotka heitä juuri nyt kiehtovat. Petri Hänninen on vieraillut museoissa, muistellut edesmennyttä sarjakuvalegendaa ja laatinut listan lempilautapeleistään.
1
Sara Hildénin taidemuseon Alusta alkaen -näyttely esittelee Sara Hildénin Säätiön kotimaisten teosten kokoelmaa. Mukana on monta klassikkoteosta ja tuttuja tekijöitä Helene Schjerfbeckistä Marika Mäkelään. Taide todellakin elähdyttää museossa pistäytyjää!
Alusta alkaen -näyttely on avoinna Sara Hildénin taidemuseossa Tampereella 31.8.2025 saakka.

Jaakko Sievänen: Vaakalintu.
2
Museo Milavidan Bravissimo! Pukuloistoa Rooman oopperasta -näyttely esittelee nimensä mukaisesti näyttäviä ooppera-asuja. Mukana on niin prameita, hassuja kuin perin outojakin näyttämöpukimia.
Milavida on jo pelkästään rakennuksena taideteos, jota värittävät portaisiin ja lattiaan pinttyneet kansalaissodan aikaiset verijäljet. Museon perusnäyttelyssä perehdytään von Nottbeckien teollisuussuvun elämään. Itseäni jäi nyppimään, kun en löytänyt mistään tietoa mitä sarjakuvaa näyttelyn lapsinuket lukevat.
Bravissimo! Pukuloistoa Rooman oopperasta -näyttely on avoinna Museo Milavidassa Tampereella 18.1.2026 saakka.

Pukuloistoa Rooman oopperasta. Kuva: Petri Hänninen
3
Sarjakuvapiirtäjä Jack Katzin poismenossa ei ole mitään hyvää, mutta hänen muistamisessaan on. Minulta oli mennyt kokonaan ohi, että 97-vuotias sarjakuvalegenda menehtyi viime huhtikuussa.
Nuoruudessaan Katz työskenteli sellaisten tunnettujen sarjakuvantekijöiden kanssa kuin Stan Lee, Jack Kirby, Alex Raymond ja Jerry Iger.
Katzin päätyö on 768-sivuinen sarjakuvateos The First Kingdom, jolle hän kirjoitti ja piirsi jatko-osia suunnilleen saman sivumäärän verran. Katz jatkoi piirtämistä viimeisiin vuosiinsa saakka.
4
Kesän hittilautapeli on vasta suomeksikin julkaistu kaksinpeli Sky Team. Pelaajat ovat lentäjä ja perämies, joiden tarkoituksena on laskea lentokone kentälle. Pelaajat asettavat noppia laudalle, eikä pelin aikana saa puhua.
Laskeutuessa pelaajien täytyy avata laskusiivekkeet ja laskutelineet, jarruttaa, raivata muu lentoliikenne pois tieltä sekä saada kone vaakasuoraan. Vaikeammilla kentillä lisämutkia matkaan tuovat vähenevä polttoaine, koulutettava lentokadetti, tuuli, polttoainevuoto ja jäiset jarrut.
Jokainen peli näyttää jossain vaiheessa siltä, ettei laskeutuminen tule onnistumaan. Huippujännittävä Sky Team nousi ainoana kaksinpelinä omalle top 30 -listalleni.
5
Jos poikkeatte jostain syystä Raaheen, ja pohditte missä kannattaisi syödä, suosittelen lämmöllä kalaravintola Kalastajan grilliä. Paikka on karu sekä ulkoa että sisältä, mutta tarjottavat paikkaavat miljöön puutteet. Oma suositukseni on fish & chips!
Petri Hänninen
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Parasta juuri nyt (28.1.2026): Olipa kerran televisio, Suomen nuijituin nainen, Kulturhuset Fiini, Porin taidemuseo, Pikkukaupungin poliisi
Marjatta Honkasalo on lukenut Juha Hurmeen kirjaa Anni Polvasta ja uppoutunut suomalaisen television historiaan.
Parasta juuri nyt (26.1.2026): Nuori Sorjonen, Liverpoolin mafia, Kukkia Algernonille, Erehdysekspertti, printtimedia
Kirsi Haapamatti on kestänyt alkuvuotta kuuntelemalla Nuoren Sorjosen elämästä, katselemalla Liverpoolin mafiaa sekä lukemalla paperilehtiä.
Parasta juuri nyt (20.1.2026): Pohjoismainen design, Koskibaari, Seitoja ja seidan palvontaa, Kohti, tšekkiläinen elokuva
Anne Välinoro on ajatellut istuvansa saunajakkaralle, käynyt jalluglögillä Siurossa ja nähnyt yksinäisyyden kameran linssin läpi.
Parasta juuri nyt (19.1.2026): Brigitte Bardot, Muumit, Mr. Bean, Hector, UMK
Aila-Liisa Laurila on katsonut Brigitte Bardot’n hautajaiset, hämmästellyt Muumi-tuotteiden määrää ja Mr. Beanin toilailuja sekä Hectorin juhlaa ja kevään UMK:ta.




