Tissari & Huttunen. Kuva: Ilkka Saastamoinen
KOLUMNI | Matti Kuusela kirjoittaa Tampereen Työväen Teatterin syysinfosta, jossa hänet pysäytti 10-vuotiaan tytön esittämä kysymys Teatteri Siperian yhteistuotannossa Ote melkein piti.
Suureksi ilokseni sain kutsun Tampereen Työväen Teatterin mediatilaisuuteen, jossa näytettiin kohtauksia syksyn ensi-illoista.
Niitä ovat Suuren näyttämön Helene ja Kaunotar ja Hirviö, Eino Salmelaisen näyttämön Ylpeys & ennakkoluulo* (*tavallaan) sekä Kellariteatterin Ote melkein piti.
Arvatkaa huviksenne, mikä teki suurimman vaikutuksen?
Ilman muuta Veera Tyhtilän kirjoittama ja Tuomas Rinta-Panttilan ohjaama kantaesitys Ote melkein piti.
* *
Kellariteatterissa kuultiin koko näytäntökauden kenties koskettavin kysymys.
”Millaista on kotona?”
Sen esittää 10-vuotiasta Anni-tyttöä esittävä Milla Tissari lasten- ja nuorisokoti Valonmaassa työskentelevälle sosiaalityöntekijälle Jakelle eli Tuukka Huttuselle.
Sydämeni melkein musertui siinä hetkessä., eikä edes kaiken kokenut Jake heti tajua, että tyttö on tosissaan.
Hän ei tiedä, millaista on kotona.
Jake yrittää vastata. No, ei kovin kummallista, katsotaan yhdessä televisiota, jutellaan, tehdään ruokaa, käydään kävelyllä.
”Kävelyllä? Mitä se tarkoittaa?” Anni tivaa.
Jake yrittää selittää: ”Sitä että ei mennä mihinkään? Kävellään vain?”
Anni ei voi ymmärtää. Kävellään vain. Yhdessä. Menemättä mihinkään. Mitä järkeä?
* *
En tiedä ymmärrättekö, mutta tässä keskustelussa ollaan lastensuojelun ja ihmisyyden ytimessä.
Menkää katsomaan näytelmä. Ensi-ilta on 28. elokuuta. Esitys on Teatteri Siperian ja Tampereen Työväen Teatterin yhteistuotanto ja samalla Teatteri Siperian 20-vuotisjuhlanäytelmä.
Asiaan kuuluu kauniisti, että Tuukka Huttunen on Teatteri Siperian perustajajäsen.
Matti Kuusela
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Vapaus barrikadeilla – Miten Delacroix’n mestariteos puhuttelee vielä kahdensadan vuoden jälkeenkin?
ESSEE | Maalauksen hahmoissa kauneuden ihanteet yhdistyvät kapinan arkiseen todellisuuteen. Teos muistuttaa meitä siitä, miten hauraita käsitteitä ovat demokratia ja vapaus.
Voiko ajatus taiteesta olla taideteos? Pohdintaa Anish Kapoorin näyttelystä Serlachiuksella
ESSEE | Kulttuuritoimituksen Petri Hänninen purkaa esseessään Anish Kapoorin näyttelyssä syntyneitä kysymyksiä taiteesta.
Herra presidentti, saanko puhutella? Toimittaja esittää Alexander Stubbille hämmentävän pyynnön
KOLUMNI | ”Suomesta on tulossa sotahullujen maa, eikä se tiedä lehmille eikä hevosille eikä ihmisille mitään hyvää”, Matti Kuusela kirjoittaa.
Akvavitixin ovela Norma – Bellinin oopperasta kuultiin Savonlinnassa konserttiversio
KOLUMNI | Oopperajuhlat vetelee viimeistä viikkoa, bonus-viikkoa. Jos et ehtinyt alkujuhlien yleensä kotimaisin voimin tehtyihin ensi-iltoihin, heinäkuun finaali kertoo mitä muualla osataan.




