Bergen, Keaton, Fonda & Steenburgen. Kuva: UPI Media
ELOKUVA | Neljän jo ikääntyneen, sievästi sanottuna aikuisen naisen polttarimatka Italiaan on täynnä vauhtia, muistoja ja tapaamisia vailla varsinaisia merkityksiä.
”Kommellukset ovat turhan tuttuja ja näiden taitavien näyttelijöiden taidot jäävät käyttämättä.”
ARVOSTELU

Book Club – uusi luku
- Ohjaus: Bill Holderman
- Rooleissa mm.: Jane Fonda, Diane Keaton, Candice Bergen, Mary Steenburger
- Ensi-ilta: 18.8.2023
Neljän jo ikääntyneen, sievästi sanottuna aikuisen naisen polttarimatka Italiaan on täynnä vauhtia ja muistoja, jotka johtavat tapaamisiin, vailla varsinaisia merkityksiä. Tai sitten kyse on vain alusta ja lopusta ennen päätöksiä.
Vivian (Jane Fonda) on päässyt avioliittokammostaan ja lähtee kolmen kaverinsa kanssa polttarireissulle Italiaan. Hänen häänsä on tarkoitus pitää viikonlopulla Toscanassa. Kaverit ovat Diane (Diane Keaton), ikuinen poikaystävään sitoutunut sinkkuleski, eläköitynyt tuomari Sharon (Candice Bergen) ja Carolin (Mary Steenburger), kokinkoulutuksen saanut perheellinen.
Heidän yhteinen harrastuksensa ovat kirjat sekä kirjakerho, joka oli aiheena aiemmassa elokuvassa Book Club – väreileviä lukunautintoja (2018).
Hetkittäin porukka osaa nauraa itselleen ja toisilleen. Hetkittäin aika vain kuluu tuttujen kommellusten, matkailun ilojen ja surujen tai hetken huuman parissa.
Miehiä esittävät Vivianin charmantti sulhanen Don Johnson, Carolinin aviomies Graig T. Nelson ja Dianen tuntemattomaksi muuttunut poikaystävä Andy Garcia. Sharonille jää mietittäväksi vanhahko eläköityvä italialainen poliisipäällikkö.
Kaikenlaiset kommellukset ovat turhan tuttuja ja näiden taitavien näyttelijöiden taidot jäävät käyttämättä. Voi olla, että kysymyksessä on positiivinen hajatelma siitä, että ikääntyneetkin saavat ja voivat rakastaa omien halujensa mukaan.
Maija Kääntä
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Kirsikan mausta kolmeen väriin – 5 tärppiä kevään Klassikkosarjasta Tampereen Niagarassa
ELOKUVA | Kulttuuritoimituksen kirjoittajat poimivat muutamia suosikeitaan Pirkanmaan elokuvakeskuksen kevätsarjasta Tampereen Arthouse Cinema Niagarassa.
Chloé Zaon rouva Shakespearesta kertova Hamnet-elokuva ryöpsäyttää katsojistaan kyynelvirrat esiin
ELOKUVA | Hamnet-elokuva kertoo enemmän Shakespearen vaimosta kuin William Shakespearesta itsestään.
Psykologinen trilleri näyttää sukupuolten välisen ikuisen taistelun – arviossa Send Help
ELOKUVA | Äly ja kostonhalu heittävät empatian mahdollisuudet romukoppaan Sam Raimin ensi-iltaelokuvassa.
Valvontayhteiskunnan viileä tekoälytuomari laskeskelee syyllisyysprosentteja Mercy-dystopiassa
ELOKUVA | Dystooppisesta lähitulevaisuudesta paranoidia trilleriä tekevä Mercy lysähtää kerrontatekniseen kikkaansa ja ruuhkauttaa valkokankaan kuvilla näyttöruuduista.




