Kesänäyttely 2026: Teija-Tuulia Ahola ja Tuuli Autio.
KUVATAIDE | Suomen vanhin kesänäyttely, Oriveden Purnu, juhlii ensi vuonna kuusikymppisiään otsikolla Monumentti ja suunnittelee tulevaa.
”Ajatuksena on että Purnu olisi kiertävä taidemuseo, joka järjestää talvikaudella näyttelyitä muualla.”
Arto Murtovaara, teksti
Liisa Mäkinen, kuvat
– Aimo Tukiainen on sanonut, että Purnu on hänen työnsä monumentti, Johanna Pihlajamaa sanoo.
Pihlajamaa on itsekin kuvataiteilija ja Aimo Tukiaisen Purnun säätiön puheenjohtaja. Tämän vuoden kesänäyttelyn teemaksi nostettiin luonto – Luontonsa mukaan – koska haluttiin esitellä seutua, missä legendaarinen Purnun taidekeskus sijaitsee. Edellisvuosista poiketen säätiö kuratoi itse näyttelynsä.
– Varsin lyhyestä varoajasta huolimatta taiteilijat lähtivät rohkeasti mukaan. Näyttelystä rakentui runsas ja polveileva kokonaisuus.
Aimo Tukiainen päättyi aikoinaan Purnuun pitkän etsiskelyn jälkeen.
”Poikansa Heikki Tukiaisen mukaan muu perhe oli jo kyllästynyt kiertämään Etelä-Suomea ja todennut paikan nähdessään – jos tämäkään ei kelpaa, niin sitten ei mikään”, Pihlajamaa summaa kesänäyttelyn esitteessä.

Kesänäyttely 2026: Jonna Salonen: Luontoon kiinnittyminen.
* *
Purnun kesänäyttely oli jo ohi, kun haastattelu tehtiin. Pihlajamaa ohjeisti pihan haravointia ennen kuin alkoi vastailla kysymyksiin. Hänen mielestään kesä meni ihan hyvin, vaikka hän olisi kyllä toivonut hiukan enemmän kävijöitä.
– Siihen on varmaan monta syytä, ettei kävijöitä tullut, Pihlajamaa kertoo.
– Paikalle löytäneestä väestä aika moni oli ensikertalaisia, mikä oli mielestäni hienoa. Ollaan saatu uutta yleisöä jotakin kautta.
Ylen heinäkuinen juttu (29.7.2026) oli muistuttanut, että tällainenkin paikka on olemassa. Oli kävijöitä, jotka olivat käyneet Purnuss viimeksi kymmeniä vuosia sitten.
– Kävijämäärä tulee jäämään johonkin 6 000 paikkeille. Emme ole vielä tarkkaan laskeneet, Pihlajamaa kertoi.
Osa tiedoista oli vielä kassapäätteiden takana; niitä ei ollut vielä talletettu pankkiin – mutta laskematta ei ollut enää kovin montaa sataa.
– Toivoin, että 7 000 – 7 500 kävijää olisi tullut, mutta eipä tullut.

Kesänäyttely 2026: Jonna Salonen, Maija Albrecht ja Jonna Suurhasko.
* *
Purnu sai tälle vuodelle tukea useammalta eri taholta. Edellisinä vuosina 5 000 eurolla kesänäyttelyä tukenut Oriveden kaupunki antoi 35 000 euroa, mikä on Pihlajamaan mielestä todella hienoa.
– Semmoisilla avustuksella ja omilla tuloilla pystymme pitämään Purnun pystyssä kesänäyttelypaikkana.
Eduskunta myönsi Purnulle 50 000 euroa niin sanottua jakovaraa ja sen turvin on kunnostettu paikkoja sekä kehitetty toimintaa. Pienempiä avustuksia on saatu Museovirastolta teosten luettelointiin sekä Ely-keskukselta opasteiden tekemiseen alueelle.
– Meillä on ajatuksena, että hakeudumme kohti museoiden valtionavustusta, mutta sitä varten me tarvitsemme vielä paljon. Meiltä puuttuu kaksi museoalan koulutuksen saanutta työntekijää. Se on se tavoite, Pihlajamaa tiivistää.
– Pääsisimme palkkaamaan sellaiset ihmiset, jotka pääsisivät kehittämään meidän alustavasti suunnittelemaa museotoimintaa.
Ajatuksena on että Purnu olisi kiertävä taidemuseo, joka järjestää talvikaudella näyttelyitä muualla. Kesällä Purnu pidettäisiin sellaisena kuin se on: vaihtuva kuraattori, nykytaiteen näyttely ja samalla esitellään Aimo Tukiaisen sekä hänen aikalaistensa tuotantoa. Yhdessä Talvipurnu ja kesänäyttely esittelisivät myöhäisen modernin taiteen ja nykytaiteen näyttelyitä.
– Me alamme kertoa enemmän myös tästä paikasta ja taiteilijasta, koska Tukiaisen poismenosta on kulunut aikaa ja hänen perheestään on mukana enää Heikki Tukiainen (s. 1950) ja hän haluaisi jo luopua tästä.

Kesänäyttely 2026: Aaron Hermunen.
* *
Purnun ylläpitämisen tulevaisuus on kriittisessä vaiheessa. Kysymys on rahoituksen järjestymisestä. Lipputuloilla paikkaa ei voi pitää pystyssä.
– Toivon, että Oriveden kaupunki päättää jatkaa tukemista. Eduskunnan jakovaran saaminen ei ole mitenkään varmaa, mutta yritämme saada sen ensi vuodellekin. Ei saada kuitenkaan suurempia valtionavustuksia, että pääsisimme kokoaikaista henkilöstöä palkkaamaan.
– Vuonna 2030 on seuraava mahdollisuus yrittää valtionavun piiriin.
Pihlajamaa on töissä vuoden loppuun hanketuella. Sitten taas jännitetään seuraavan vuoden kohtaloa.
– Haluan uskoa, että me vielä jotain jostakin tukea saamme. Sitten jos valtiolta ei heru rahaa näiden parin vuoden jälkeen, lyödään luukut kiinni, maksetaan pankille ja mietitään, mihin teokset laitetaan.
– Olen kyllä toiveikas, mutta koko ajan on pieni jännitys, että miten tässä käy. Kyllä tässä apua tarvitaan paljon.
Monumentti-näyttely Purnun taidekeskuksessa kesällä 2027. Lisätietoa täältä.

Purnu sijaitsee Längelmäveden rannalla. Kuva: Marjatta Honkasalo / Kulttuuritoimituksen arkisto
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Kuraattori saa leikkiä upporikasta – Mäntän XXXI kuvataideviikkojen taiteilijat valitsee Katja Tukiainen
HENKILÖ | Mäntän XXXI kuvataideviikkojen kuraattori kesän 2027 näyttelylle on vaaleanpunaisessa värissä kylpevistä tytöistään tunnettu kuvataiteilija Katja Tukiainen.
Michael Toppeliuksen pensseli kaarteli kuvakirkkoihin koristeita seitsemällä vuosikymmenellä
ELOKUVA | Risto Degerman ja Lauri Lounela innostuivat kirkkomaalarin elämästä niin syvästi, että tekivät tästä puolitoistatuntisen dokumentin indie-tuotantona.
”Taide on selviytymiskeino” – Kim Saarisen näyttely kertoo pienen pojan tiestä eheytymiseen
KUVATAIDE | Tamperelaisen Galleria Rongan näyttelyssä Kim Saarinen ja P. J. Piippo käsittelevät lapsuuden seksuaaliväkivaltaa, traumoja ja uudenlaista miehuutta.
Täky Gallerian Muotoilusyksy esittelee taidekäsityön ja muotoilun ajankohtaisia tekijöitä Suomesta
KUVATAIDE | Kaakkois-Suomen taidekäsityöläiset ry on puurtanut 40 vuotta kotimaisen taidekäsityön ja muotoilun hyväksi. Lappeenrannassa on nyt esillä Maisa Majakan töitä.




