Timo Lassy. Kuva: Panama Studios
MUSIIKKI | Petri Luukkaisen ohjaama Timo Lassy -dokumenttielokuva ”Kun saksofoni palaa” esitetään konsertin kera Helsingin ja Tampereen G Livelabissa.
Marita Nyrhinen, teksti
Petri Luukkaisen ohjaama dokumenttielokuva Kun saksofoni palaa vie katsojan saksofonisti Timo Lassyn musiikilliseen maailmaan. Elokuva esitetään sekä Helsingin (8.10.2026) että Tampereen (9.10.) G Livelabissa, ja näytöksen jälkeen kuullaan Lassyn bändin keikka.
Timo Lassy on yksi Suomen valovoimaisimmista ja kansainvälisimmistä saksofonisteista. Hänen soitossaan on svengiä ja dynamiikkaa. Olipa Lassyn taustalla pieni kokoonpano tai big band hänen lavakarismansa ja vivahteikas ja väkevä soittonsa uppoaa yleisöön. Hänen ei ole tarvinnut tinkiä musiikkinsa tasosta tai taiteellisuudesta. On hienoa, että poikkeuksellisen suuri kuulijakunta on ottanut hänen musiikkinsa omakseen.
Kun saksofoni palaa sai ensiesityksen helmikuussa Helsingin DocPoint-dokumenttielokuvafestivaalilla. Elokuva on mielenkiintoinen muusikkodokumentin ja konserttitaltioinnin yhdistelmä. Vaikuttavassa avauskohtauksessa saksofonin puhina ja lähikuvat soittimen laajenevasta, äänen suuntaavasta suppilomaisesta suuaukosta eli kellosta muodostavat vetovoimaisen yhdistelmän. Herää kiinnostus.
Pian Timo Lassy alkaa kertoa soittamisestaan ja muusikkoudestaan. Soittamisen tärkeys viitoittaa Lassyn tietä. Hän kertoo, miten saksofoni toimii, ääni syntyy ja miten ilmapatsasta muokataan, jotta halutut äänet saadaan aikaan ja soimaan. Soittaminen on äänen muokkausta soittimessa. Hän paljastaa, että soittaminen määrittelee hänen elämäänsä; musiikki on hänen tapansa kertoa asioita ja tulkita tunteita.

Saksofonisti Timo Lassy esiintyi viime vuonna Tampere Jazz Happeningissa Five Corners Quintetin rivissä soittokumppaneina trumpetisti Jukka Eskola, pianisti Mikael Jakobsson, basisti Antti Lötjönen ja rumpali Teppo Mäkynen. Kuva: Marita Nyrhinen
* *
Lassy pohtii tulevaisuuttaan muusikkona. Hän tunnustaa soittaneensa koko uransa aikana jokseenkin samalla tavalla ja on ottanut yleisön huomioon – ehkä liikaakin. Hän on pitänyt aina tärkeänä sitä, että yleisö viihtyy hänen konserteissaan.
Nyt hän on jotenkin elämänsä käännekohdassa. Miten tästä eteenpäin? Miten kehittää itseään? Olisiko aika toteuttaa uutta? Hän purkaa ajatuksiaan musiikin avulla, soittamisen kautta, puhumisen sijasta. Soittaminen on tärkeintä, ja se antaa sisällön koko elämälle.
Lassy pohtii muun muassa ikääntymistä. Mikä tekee onnelliseksi niin ihmisenä kuin taiteilijana? Ovatko omat kunnianhimoiset tavoitteet jääneet taka-alalle? Sooloartistina tilanne muuttuisi, mutta millaista olisi soittaa yksin? Silloin on täysin omillaan, kun taas bändin muista muusikoista saa tukea.
Luukkaisen elokuva on kaksijakoinen. Alkuosassa paneudutaan Lassyn mietteisiin ja Loviisan kirkon soolokonserttiin valmistautumiseen. Mietteiden välissä saadaan näytteitä Lassyn kokoonpanojen musiikista vuosien varrelta. Elokuvan lopussa koetaan akustinen, vuonna 2023 taltioitu kirkkokonsertti, jossa Lassyn saksofoni soi kuin olisi liekeissä. Konsertti oli rohkeutta vaativa haaste, jonka tuloksesta saamme nyt nauttia.

Kuva: Minttu Vesala
* *
Kun saksofoni palaa on poikkeuksellinen henkilödokumentti. Muusikko filosofoi, kertoo urastaan pohdiskellen, mitä se on antanut ja mitä se voisi antaa. Puheissa voi huomata jännitystä, jota uuden etsiminen tuo. Mietteiden lomassa nähdään katsaus vuosien takaisista konserttitallenteista. Näytteet puolustavat paikkaansa, sillä ne vievät katsojan Lassyn uran eri vaiheisiin.
Petri Luukkainen on päässyt lähelle Timo Lassya. Hänen tapansa kuvata muusikkoutta tuo artistin lähelle. Jännityksen tuntu, kun Lassy haastaa itsensä valmistautuessaan soolokonserttiin, on käsinkosketeltavaa. Myös Loviisan kirkossa soitetun soolokonsertin tallenne onnistuu tuomaan esiintyjän lähelle; melkein tuntuu, kuin olisi yleisön joukossa yhtenä kuulijana.
Luukkaisella ja Lassylla on kokemusta yhteistyöstä; Lassy sävelsi musiikin mainioon dokumenttielokuvaan Tavarataivas (2013), joka sai aikoinaan melko laajaa kansainvälistä huomioita. Elokuva on eräänlainen ihmiskoe, jossa Luukkainen tyhjensi asuntonsa viimeistä kapistusta myöten ja haki varastosta vain yhden tavaran päivässä.
Sekä Tampereen että Helsingin G Livelabin konsertissa on sama kaava. Elokuvan jälkeen kuullaan Timo Lassy Bandin konsertti, jossa Lassyn lisäksi soittavat pianisti Georgios Kontrafouris, basisti Antti Lötjönen ja lyömäsoittaja Abdissa ”Mamba” Assefa sekä rumpali Okko Saastamoinen.
Timo Lassy – Kun saksofoni palaa Helsingin G Livelabissa 8.10.2026 ja Tampereen G Livelabissa 9.10.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Tullikamari avasi remontissa ikkunat päivän valoon – ”Talon sielu on säilynyt”
KULTTUURITILA | Tullikamari on kokenut perusteellisen remontin. Uudistuksista isoin osa ei näy konsertissa kävijälle, mutta liikkuminen on helpottunut ja pääsisäänkäynti siirtynyt Tullikamarin aukion puolelle.
Musiikin suoratoistopalveluissa kytee tekoälyongelma, jonka todellista kokoa ei tiedä kukaan
TEKNOLOGIA | Spotify ja Tidal ovat ryhdistäytyneet tekoälymusiikin merkitsemisessä, mutta ujuttautujahuijarit pysyvät askeleen edellä. Alustat myös mahdollistavat tekoälymusiikin luomisen.
Turun ja Tampereen nykymusiikkiyhdistykset yhdistävät voimansa kahdessa uuden jousisoitinmusiikin konsertissa
MUSIIKKI | What ever Works! ja Tampering järjestävät uutta jousisoitinmusiikkia esittelevät konsertit Turun Sibelius-museossa ja Tampereen Kulttuuritalo Laikussa.
Kaukana mutta lähellä: Suomen parhaat (kamarimusiikki)festivaalit?
FESTIVAALIT | Suomessa on kaksi kamarimusiikkifestivaalia, jotka kestävät vertailun minkä tahansa kansainvälisen festivaalin kanssa: Kuhmon kamarimusiikki ja Meidän Festivaali Tuusulassa.




