Kuva: Paramount Pictures
ELOKUVA | Absurdin huumorin voima on rajattomuudessa, joka riisuu aseista, ja jäljelle jää – the naked gun?
”Elokuvan vauhti saa ohittamaan kömpelöimmät vitsit.”
ARVOSTELU

Mies ja alaston ase
- Ohjaus : Akiva Scaffer
- Pääosissa: Liam Neeson, Pamela Anderson
- Ensi-ilta: 1.8.2025
Kun uuden elokuvaparodian pääosissa ovat Liam Neeson ja Pamela Anderson, leffalta odottaa enemmän kuin vain vanhan elokuvasarjan uudelleenlämmittelyä. Liam Neesonia ei ole liiemmin nähty komedioissa, ja hänen jäykähkö tyylinsä madalsikin Mies ja alaston ase -elokuvaan kohdistuvia ennakko-odotuksia.
Elokuvan edetessä etevä näyttelijä saa kuitenkin puolelleen. Antaudun päähenkilölle, jonka hölmöily ja nolous tuottaa häpeän sijasta kutkuttavaa huumoria. Parodiaa tehdään estoitta myös rikoselokuvista, joissa uhreja syntyy surutta.
Tilanne vain paranee, kun entinen Baywatch-tähti Pamela Anderson liittyy joukkoon Frank Drebin Jr:n roolin vastapainoksi. Anderson tuo oivaltavasti mukaan romantiikan kaikki hymyilyttävät ja naurattavat kliseet ja vähän ylikin.
Ennakkoluuloista vapauduttuani heittäydyn mukaan huumoriin, joka on sopivan arvaamatonta ja ihanan pöhköä. Rajoja rikkova rakkaustarina on elokuvan välttämätön osa, joka jo näyttelijöiden taitavan itseironian ansiosta herättää lämpimiä tunteita ja samalla huvittaa kärjistämällä elämän absurdiutta.

Pamela Anderson ja Liam Neeson. Kuva: Paramount Pictures
Alkuperäisen elokuvasarjan päähenkilöä, etsivä Frank Drebiniä näytteli Leslie Nielsen ja hänen rakastettuaan Jane Spenceriä puolestaan Priscilla Presley. He olivat aikoinaan aivan omaa luokkaansa parodian rytmittämisessä ja katsojien palkitsemisessa toimivalla poskettomuudella. He istuttivat elokuvasarjan katsojiin odotuksia, joita uusi versio ei aivan pääse ylittämään, mutta onneksi yrittää ja onnistuukin viihdyttävästi.
Alkulämmittelyn jälkeen uusi versio pystyy johdattamaan katsojaa monipuolisessa hulluttelussa ja välillä jopa tolkuttomiksi äityvissä joukkokohtauksissa. Elokuvan vauhti saa ohittamaan kömpelöimmät vitsit.
Absurdin huumorin voima on rajattomuudessa, joka riisuu aseista, ja jäljelle jää – the naked gun? Siksi uusikin versio jaksanee toivottavasti ilahduttaa ainakin niitä huumorin ystäviä, jotka haluavat tulla yllätetyksi – ehkei aina niin osuvasti ja harvemmin kovinkaan älyllisesti, mutta inhimillisesti ja hyvää mieltä tuottaen. Toivottavasti parodia elää ja voi hyvin elokuvatuotannossa jatkossakin.
Saana Saarinen
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Every Note You Play tallensi musiikkia, joka muuten olisi hävinnyt – arviossa Mika Kaurismäen dokumenttielokuva
ELOKUVA | Mika Kaurismäki tallensi kolmen päivän aikana soittoa ja muusikoiden mietteitä Monheim Triennalen improvisaatiofestivaalilla.
Jodie Fosterin esittämä psykiatri heittäytyy murhatutkijaksi voimallisen kiihkon vallassa – arviossa Yksityinen elämä
ELOKUVA | Rebecca Zlotowskin ohjaama Yksityinen elämä yhdistelee elokuvien lajityyppipiirteitä niin vilkkaasti, ettei sen oma luonne näy.
Scarlet Johanssonin esikoisohjaus on sympaattinen tarina 94-vuotiaasta naisesta – arviossa Eleanor the Great
ELOKUVA | Ikääntynyt leskirouva liittyy juutalaiskeskuksen tukiryhmään ja huomaa kohta omineensa holokaustista selvinneen ystävänsä elämäntarinan.
Jännäridraama taitavan varkaan pakomatkasta saa unohtamaan ajankulun – arviossa Roofman
ELOKUVA | Kun viranomaiset ovat perässä, on keksittävä ovelin mahdollinen piilopaikka. Mutta riittääkö se silloin, kun rakkaus vaatii vapautta ja läsnäoloa?




