Marja Myllylä. Kuva: Petteri Aartolahti
TEATTERI | Marja Myllylä loistaa Teatteri Avoimien Ovien ja Teatteri Telakan sysimustan kostokomedian pääosassa.
”Kannattaako vanhojen ihmisten puheista välittää? Eikös ne kaikki ole jo hourupäitä.”
ARVOSTELU

Aja aurasi vainajain luitten yli
- Sovitus ja ohjaus: Hanna Kirjavainen
- Pääosissa: Marja Myllylä, Ville Sandqvist
- Esitys: Teatteri Telakka 8.2.2026
Eikös ne kaikki vanhat ihmiset ole vähän hourupäitä?
Teatteri Avoimissa Ovissa Helsingissä Suomen-ensi-iltansa syksyllä saanut ja nyt Tampereen Teatteri Telakalla nähtävä Aja aurasi vainajain luitten yli perustuu puolalaisnobelisti Olga Tokarczukin romaaniin (2009). (Lue Maija Kääntän Kulttuuritoimitukseen kirjoittama arvio täältä.) Tokarczuk on yksi Puolan merkittävimmistä nykykirjailijoista ja hänen teoksiaan on käännetty yli 50 kielelle.
Emilia Sadowskan näytelmän dramatisointi ja Tapani Kärkkäisen suomennos ovat yhtä moniulotteisia kuin sen puolalainen nimikin. Tokarczukin kirjan nimi on lainattu englantilaisen runoilijan ja kuvataiteilijan William Blaken (1757–1827) runosta, jossa yhdistyvät mystiikka ja okkultismi.
Näytelmä on sysimusta kostokomedia, trilleri eläinten ja vanhojen ihmisten oikeuksista. Älkää antako näytelmän nimen hätkähdyttää, sillä esityksessä on runsaasti mustaa huumoria ja suupieliä ylöspäin vetäviä yksityiskohtia.
Pientä, syrjäistä puolalaiskylän arkea järkyttävät useat raa’at murhat. Tässä tarinassa vastakkain ovat kylän mahti- ja jahtimiehet sekä höpsö mummo, joka on kaikkea muuta kuin höpsö. Mummo yrittää varoittaa kyläläisiä eläinten kostosta ja tuntuu tietävän tapahtumista enemmän kuin muut.
Näytelmän keskeinen henkilö on Janina Duszejko (Marja Myllylä), syrjäisessä kylässä asuva, astrologiasta kiinnostunut ja William Blaken runoja ystävänsä kanssa kääntävä entinen insinööri, joka joutuu osaksi salaperäisten kuolemien sarjaa ja alkaa itse tutkia niitä, epäillen paikallisia metsästäjiä. Tarina alkaa, kun Janinan ystävä Outolintu (Ville Sandqvist) hälyttää tämän paikalle, kun naapuri on yllättäen kuollut tukehtumallla kauriin luuhun.

Peter Andersen, Ville Sandqvist ja Marja Myllylä. Kuva: Petteri Aartolahti
* *
Pian ruumiita alkaa löytyä lisää. Epäilysten kasaantuessa Janina ujuttautuu osaksi rikostutkintaa. Hän on varma, että tietää, kuka syyllinen on. Kun joku vain suostuisi kuuntelemaan häntä.
Mutta kannattaako vanhojen ihmisten puheista välittää? Eikös ne kaikki ole jo hourupäitä.
Ohjaaja Hanna Kirjavainen yhdistää näytelmässä luontevasti satua, legendaa ja horoskooppeja. Hän puhuu eläinten oikeuksista, normaaliuden rajoista, sekä ”muistuttaa yhteiskuntamme syrjään työnnetyn vanhusväestön potentiaalista”.
”Ihmisellä on maailmankatsomus, mutta eläimellä on maailmanaistimus”, sanoo näytelmässä Janina D.

Ville Sandqvist, Peter Andersen ja Marja Myllylä. Kuva: Petteri Aartolahti
* *
Tämän esityksen primusmoottori on tietysti Janinaa näyttelevä Marja Myllylä, uskomaton energiapakkaus, joka ennättää joka paikkaan. Murhamysteerejä ratkoessaan hän filosofoi ohimennessään myös elämän ja eläinten sekä ihmisten käytösten lainalaisuuksista. Myllylä hurmaa tavallisuudellaan. Hän ei epäröi näyttää, osoittaa, pohtia ja toimia.
Naapurin Outolinnun viittaa kantava Ville Sandqvist Marja Myllylän vastaparina maadoittaa pelkällä läsnäolollaan ja rauhoittaa kovilla kierroksilla käyvää Janinaa.
Janina-rouva pohtii planeettojen asentoja ja liikkeitä. Häntä kiinnostaa myös se, näkeekö horoskoopista ihmisen kuolinpäivän tähtikartassa – kun kerran syntymälläkin on oma järjestyksensä, niin miksei olisi kuolemallakin.

Mummoenergiaa: Riitta Silvo, Päivi Suhonen, Tarja Koskela, Peter Andersen, Soili Lehtimäki ja Elise Lönnroth. Kuva: Petteri Aartolahti
* *
Tässä esityksessä mahtavat mummot ovat Janinalle koko ajan läsnä. He ovat sukupolvien jatkumo; äidit, isoäidit ja esiäidit, jotka kantavat mukanaan elämänkokemukseen perustuvaa viisautta.
Mummokaartin neulontatalkoot keskeytyvät vain silloin, kun he muuntautuvat lääkäreiksi, papeiksi, peuroiksi tai muiksi metsäneläimiksi.
Mummous on mielentila! Ja Mummojen esittäjät ovat mainio kombo.
Nämä huikeat näyttämöpersoonat ovat löytyneet osana Teatteri Avoimien Ovien käynnistämää osallistavan yleisötyön Ajan aura -hanketta, joka kutsuu katsojat näyttämölle ammattilaisten kanssa.
Lue Maija Kääntän arvio syksyn Suomen-ensi-illasta Teatteri Avoimissa Ovissa täältä.
Aja aurasi vainajain luitten yli
- Alkuperäisromaani Olga Tokarczuk
- Dramatisointi Emilia Sadowska
- Suomennos Tapani Kärkkäinen
- Sovitus ja ohjaus Hanna Kirjavainen
- Skenografia ja puvut Ia Ensterä
- Valosuunnittelu Topias Toppinen
- Äänisuunnittelu Pauli Riikonen
- Rooleissa Marja Myllylä, Ville Sandqvist Tarja Koskela, Soili Lehtimäki sekä Peter Andersen, Riitta Silvo, Päivi Suhonen ja Maarit Luukkonen tai Heikki Mahlamäki, Leena Männistö, Hannele Syrjälahti ja Elise Lönnroth
Suomen-ensi-ilta Teatteri Avoimissa Ovissa Helsingissä 16.9.2025. Tampereen-ensi-ilta Teatteri Telakalla 7.2.2026. Esityksiä 26.3. asti. Esityskalenteriin tästä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Jaakko Teppo sai täysin ansionsa mukaan: hauskan ja koskettavan kupletti-illan Tampereen Komediateatterissa
TEATTERI | Terveisiä Ruikonperältä ei tunnu esitykseltä laitosteatterin katsomossa, vaan perisuomalaisilta iltamilta kansakoulun juhlasalissa.
Sirkku Peltolan ajaton perhekuvaus toimii intiimillä näyttämöllä – Mummun saappaassa soi fox Kokkolassa
TEATTERI | Sirkku Peltolan perhekomedia ei ole jäänyt vuosituhannen vaihteeseen. Esitys osoittaa, että puhumattomuus, perheen sisäinen kömpelyys ja vanhemmuuden haasteet ovat yhä tunnistettavia.
Harmaalla alueella -raiskauskabaree tuo esiin valitettavan tuttuja tilanteita
TEATTERI | Tampereen Tukkateatterilla vieraileva Harmaalla alueella -raiskauskabaree tarjoaa katsojalle tunnin verran komediaa ja harmillisen tuttuja tilanteita.
Itseen kirjoitettu kertoo samaistuttavan tarinan työväenluokkaisesta lähimenneisyydestä – arviossa TTT:n ensi-ilta
TEATTERI | Itseen kirjoitettu on taidokkaasti näytelty kertomus juurilleen palaavasta älykköpojasta. Teoriapitoinen tarina irvailee itselleen ja suuntaa peilin katsojan naamaan.




