Titi Kruus on Dolly Levi. Kuva: Jukka Salminen
TEATTERI | Jos arvostaa hykerryttävää, näyttävää ja viihdyttävällä tavalla vanhanaikaista musikaali-ilottelua, Hello Dolly on täysosuma.
”Ammattilaisjohtoinen harrastajateatteri ylittää riman niin korkealta, että maakunnasta tuskin löytää vastaavaa.”
ARVOSTELU

Hello Dolly
- Ohjaus: Minna Kangas
- Alkuperäiskäsikirjoitus: Michael Stewart
- Ensi-ilta: Valkeakosken kaupunginteatterin päänäyttämöllä 19.10.2024
Kun London Palladium-teatteri esitti amerikkalaista Broadway-musikaalia Hello Dollya viime kesänä, The Guardian -lehden kriitikko löysi kaiken vauhdin ja kimmellyksen alta vakavan sanoman. Sen mukaan koskaan ei ole liian myöhäistä tavoitella onnea.
No, en menisi näin pitkälle. 1890-luvun New Yorkiin sijoittuvassa musikaalikomediassa Dolly kyllä järjestää puolison niin muille kuin lopulta myös itselleen, mutta vakavuudesta ei ole tietoakaan. Kovin syvällistä ei ole myöskään musikaalissa oleva saituuden kritiikki. Käsikirjoitus tekee kyllä varsin selväksi, että pelkkä rahan tavoittelu ei ole hyvä kasvualusta ihmissuhteille, mutta siihen se filosofia sitten jääkin ja hyvä niin.
Jos kaipaa ankaraa ihmisyyden syvimmän olemuksen tarkastelua, tämä musikaalikomedia ei ole ykkösvalinta. Jos arvostaa hykerryttävää ja näyttävää, viihdyttävällä tavalla vanhanaikaista musikaali-ilottelua, Hello Dolly on täysosuma. Varsinkin kun se tarjoillaan niin maukkaana kermakakkuna kuin Valkeakosken kaupunginteatterissa. Ammattilaisjohtoinen harrastajateatteri ylittää riman niin korkealta, että maakunnasta tuskin löytää vastaavaa.

Jarkko Salmelin kitsaana sekatavarakauppiaana ja Titi Kruus pääosassaan Dollyna onnistuvat mainiosti. Heille tarjoilemassa Teemu Polakovski roolissaan hovimestari Rudolph Reisenweberinä. Kuva: Jukka Salminen
Kaikki hyvä alkaa jo Dollyna häärivästä Titi Kruusista. Hänen monipuoliset laulajanlahjansa ovat tunnetut, mutta tässä erittäin vaativassa pääroolissa kaikki muukin solahtaa kohdalleen. Kruus on energinen, nokkela, hurmaava ja nopea Dolly Levi, joka pyörittää tapahtumia leskirouvan päättäväisyydellä. Kruus ottaa hersyvästä roolistaan kaiken irti eleitä ja naurua myöten.
Varakasta sekatavarakauppiasta näyttelevä Jarkko Salmelin istuu hänkin rooliinsa uskottavasti ja muhevasti lauluosuuksineen. Näytelmän toinen keskeinen pari eli Jarno Huuhtanen pääkauppa-apulaisena ja Enni Hakala hattukauppiaana vakuuttaa sekin rooleissaan. Hakalan taidokkaassa laulamisessa on jo sellainen määrä oopperamaisuutta, että musikaaliin olisi hyvinkin voitu muokata juonenkäänne, jossa hattukauppiaan työhönsä työlääntynyt roolihahmo Irene Malloy vaihtaa alaa oopperalavoille.
Valkeakosken Hello Dollysta on vaikea nimetä yhtään heikkoa kohtaa. Kaikesta näkee, että musikaalia on tehty kunninanhimoisesti, huolella ja koko työryhmän yhteisen ammattitaidon ja innostumisen turvin. Ohjaaja Minna Kangas on mestari kauhomaan saman pöydän ääreen isojakin työryhmiä ja pitämään langat käsissään, jotta päämäärä tavoitetaan.
Joukkokohtaukset toimivat kuin nakutettu. Koreografiat ovat hauskoja ja vauhdikkaita ja todellista silmänruokaa. Sitä samaa tarjoilevat taidokas lavastus ja herkullisesti väreillä ilotteleva puvustus.
Merkittävän osan onnistuneesta tunnelmasta tarjoaa valaistussuunnittelu, jonka avulla kohtauksiin on saatu lisää näyttävyyttä. Kun myös tanssijat ja orkesteri osaavat asiansa niin hienosti kuin ensi-illassa nähtiin ja kuultiin, voi vain kiittää tästä väliaikoineen 2,5 tuntia kestävästä viihdepläjäyksestä keskellä lokakuun hämäränhyssyä.
Heli Mustonen
Hello Dolly
- Käsikirjoitus Michael Stewart
- Alkuperäisteos Thornton Wilderin The Matchmaker
- Alkuperäiskäsikirjoitus Michael Stewart
- Sävellys ja sanoitus Jerry Herman
- Suomennos Esko Elstelä
- Ohjaus Minna Kangas
- Kapellimestari Kari Mäkiranta
- Koreografia Jessi Palovaara
- Lavastussuunnittelu Heino Pekkarinen ja Maria Viitala
- Pukusuunnittelu Anita Valo ja Sanni Tamminen
- Valosuunnittelu Jukka Kuronen
- Äänisuunnittelu Juho Oksa
- Naamioinnin suunnittelu Tytti Virjo
- Projisoinnit Markku Tuomala
- Kuiskaus Kirsti Elo
- Ohjaajan assistentti Alma Koskinen
- Markkinointi Anne Kauppila, Marjut Suokas, Heidi Tourunen
- Valokuvaus ja graafinen suunnittelu Harri Salminen
- Rooleissa Titi Kruus, Jarkko Salmelin, Enni Hakala, Anniina Tapioharju, Jarno Huuhtanen, Kalle Koskinen, Kirsi Ontronen, Veera Tamminen, Aaro Joki, Tuulia Passila, Teemu Polakovski, Anna Haikonen, Meri Ollila, Anna-Kaisa Lindén, Kerttu Ojutkangas, Minttu Viitamäki, Viivi Salminen, Jesse Sipovaara, Julius Rokkanen, Fanni Huuhtanen, Akseli Huovinen
Ensi-ilta Valkeakosken kaupunginteatterissa 19.10.2024. Esityksiä 14.12.2024 asti. Esityskalenteriin tästä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Kotiin ei päästy milloinkaan – arviossa Kansallisteatterin Muistopäivä
TEATTERI | Elli Salon Muistopäivä-näytelmä Kansallisteatterissa kertoo suomaisloikkarien loputtomasta matkasta Neuvostomaassa.
Ääntä, vauhtia ja vaarallisia tilanteita – arviossa Maria Ylipään kabaree-esitys Poikkisahattu nainen
MUSIIKKITEATTERI | Maria Ylipään loistava lauluääni taipuu laulelmista hevirokkiin. Poikkisahattu nainen on kabaree naisen elämästä lasten, miehen ja koiran kanssa.
Elämän moniosaajat kimpussamme – arviossa Tukkateatterin kantaesitys Haittaako, jos kysyn?
TEATTERI | Tukkateatterin pikkujoulukabaree Haittaako, jos kysyn? on syntynyt näyttelijöiden omista kokemuksista.
Waltteri Torikan baritoni soi kaikki tunteet rintamien välissä – arviossa Ihminen parhaan kykynsä mukaan
OOPPERA | Joel Järventaustan ja Tommi Kinnusen pienoisooppera päästää kokemaan sotilaan kauhun ja kaipuun. Turun Saaristo-ooppera vieraili Kansallisoopperan Alminsalissa.




