Kuvat: Dub Vallila / Helmi Levyt
LEVYT | Vallila Dub modernisoi perinteistä dub-soundia tuoden mukaan elektrovaikutteita sekä pohjoismaista melankoliaa.
”Kaikua on Katakom Beatilla tarpeeksi ja bassot ovat asiaankuuluvan muhevia.”
Suomalaisia vanhan koulukunnan dub-julkaisuja ei ole ruuhkaksi asti. Tyhjiötä paikkaamaan rientää Dub Vallila, jonka nokkelasti nimetty Katakom Beat on riemastuttavimpia kotimaisia reggae-johdannaisia levyjä miesmuistiin.
Levyn ytimessä on Augustus Pablon, Scientistin, King Tubbyn ja Lee Perryn pionerisoima juureva ja kaikuisa dub, mutta pieniä päivityksiäkin vuosikymmeniä vanhaan konseptiin on tehty. Levyn läpi kulkevien kevyiden elektrovaikutteiden ohella Dub Ceremony -kappaleella kuullaan Agents-henkistä rautalankakitaraa, ja ylipäätään sävellyksissä iloiseen jamaikalaiseen pohjavireeseen sekoittuu pohjoismaista melankoliaa.
Kevyt modernisointi on toki perusteltua, mutta samalla sointia on ehkä paikoin viety liian kliiniseen suuntaan: dubiin kuuluu tietty likaisuus ja tunkkaisuus. Kaikua on Katakom Beatilla kuitenkin tarpeeksi ja bassot ovat asiaankuuluvan muhevia. Dub Mystiquella kuulas huilu soi kuin Miles Davisin He Loved Him Madlylla ikään.
Kaikkiaan Dub Vallila on onnistunut luomaan 32-minuuttisen tutkielman dubin parhaista puolista sopivan persoonallisella mutta silti perinnetietoisella otteella. Joku voisi moittia Katakom Beatia monotonisuudesta, mutta siinä tapauksessa tämä joku olisi ymmärtänyt koko dubin idean täydellisen väärin. Miksi korjata sellaista, mikä ei ole rikki?
Arttu Rantakärkkä
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Wet Leg yhdistelee onnistuneesti nyrkinpuimista hempeisiin jäähyväissuudelmiin – arviossa Moisturizer
LEVYT | Englantilaisen indieyhtyeen kakkosalbumi on hersyvän monipuolinen bändilevy.
Tyylijazzia yhteisymmärryksellä – arviossa Jori Huhtalan Basis
LEVYT | Basisti Jori Huhtalan musiikissa yhdistyvät perinteisen ja nykyjazzin piirteet taidokkaasti soitettuna, ja musiikki on helposti lähestyttävää ja mieleenpainuvaa.
Matka tunnettuun – Saattohoito79 ei yllätä uudella albumillaan mutta tarjoaa kivasti kiksejä
LEVYT | Kun valot sammuu, täältä tulee yö. On yö, kaupungin valot, eikä asvaltti liiku. Ei myöskään Saattohoito79, mutta muuta emme tahtoisikaan.
Levykatsaus: Cornucopia, Fanfares de femmes, J-P Piirainen, Ensemble Gamut
LEVYT | Suomalainen levy-yhtiö Alba on julkaissut keväällä erityyppisiä kiinnostavia tekijöitä ja sisältöjä. Mitä musiikin ajassa oikein liikkuu?