Kuva: Laura Happo
LEVYT | Myös Kärkkäisen yhtyeen tamperelaiset muusikot loistavat: Laulajan muotokuva -levyllä kuullaan hallitun rentoa soittoa, tyylikästä yhteistyötä ja häikäiseviä soolo-osuuksia.
”Kielo Kärkkäisen ilmaisuasteikko on huikea.”
Kielo Kärkkäisen Laulajan muotokuva (Texicalli, 2021) on monityylinen ja -tunnelmainen, mutta samalla linjakas ja punnittu kokonaisuus. Kärkkäisen kanssa levyllä esiintyy joukko huippuammattitaitoisia tamperelaisia luottomuusikoita, ja laulajan ja soittajien välinen yhteistyö sujuu sulavasti. Sovitukset ovat kiinnostavia, yllätyksellisiä ja toimivia.
Kuulaat laulu- ja soitinsävyt avaavat kappaleen Tätä runoa et halua kuulla. Ensi säkeiden jälkeen kappale kasvaa reheväksi soitinosuudeksi, josta puhkeaa Sami Sippolan voittamattoman sielukas saksofonisoolo. Muhkea soitinmassa ja Kärkkäisen pelkistetyn ilmaisevat lauluosuudet luovat kappaleeseen tehokasta vastakkaisuutta. Soitinkudos ja taustalaulut muodostavat kauniin kokonaisuuden lauluäänen kanssa myös kappaleessa Saman ihmeen nähnyt, jossa saadaan nauttia myös Saku Järvisen pianismista.
Viehkoihin chanson-tunnelmiin puolestaan On kuin kävelisimme lehdillä, jossa lauluääni etenee kevein, korkein sävelin, välillä soittimena soitinten joukossa. Auvoisasti keinahtelevassa laulelmassa korostuu tekstin ja musiikin yhteys.
Ylipäätään Kärkkäisen sekä viisautta että huumoria viljelevä sävykäs teksti kulkee kauniisti käsikkäin musiikin kanssa. Vierailevaa huumoria kuullaan kappaleessa Taikuri Kärkkäinen, jonka alussa sen nimihenkilö (Pekka von Cräutlein) laulaa ja soittaa haitaria. Mukaansatempaava komppi, Sippolan hillitön saksofoni ja villiintynyt sirkustunnelma kuljettavat kappaletta vauhdikkaasti, ja taikurin tyttären ääni leiskahtelee kirkkaana kuin liekki.
Kielo Kärkkäisen ilmaisuasteikko on huikea. Hänen äänessään on kuulautta, lämpöä, pehmoista vivahteikkuutta, julistavuutta, kertovuutta ja spektrin verran värejä. Myös yhtyeen tamperelaiset muusikot loistavat: levyllä kuullaan hallitun rentoa soittoa, tyylikästä yhteistyötä ja häikäiseviä soolo-osuuksia.
Kikka Holmberg
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Usvaa putkeen – Rock Siltanen Groupin Systeemi tarjoaa reteetä retro-hevirokkia
LEVYT | Onko Rock ’n’ Rollin voima ikuinen, kuten Rock Siltanen ryhmineen esikoislevyllään väitti? Onko tuo ikuisuus kestänyt juuri julkaistulle yhtyeen kolmannelle albumille?
Joni Ekman svengaa raukean raikkaasti – arviossa Joko saa laulaa?
LEVYT | Tamperelaisartistin seitsemäs levy tiivistää rock-kaihoa toimivan ytimekkäästi. Joni Ekmanin rock-pohjainen svengi ei ole tunkkaista vaan vaivattoman koukukasta.
Ei pöllömpää – Pelle Miljoonan varhaisia singlejä pitkästä aikaa vinyylikokoelmalla
LEVYT | Suomalaisen punkin ja uuden aallon singleistä kasattujen kokoelmalevyjen sarja jatkuu. Vuorossa ovat Pelle Miljoonan eri yhtyeiden 7-tuumaiset vuosilta 1978–1981. CD-versio ulottuu vuoteen 1989.
Riittävän synkkää marraskuuhun? Skepticism-yhtyeen lajityyppiklassikko Stormcrowfleet jälleen vinyylinä
LEVYT | Jos hevirokkia ei voi viedä kirkkoon, ehkäpä kirkkourut voi viedä hevibändille, mietti Eero Pöyry 1990-luvun alussa. Pohdinta johti kokonaisen musiikkityylin kehitykseen.





