Kuvat: Tammi / Petri Artturi Asikainen
KIRJAT | Keisarin varjossa -romaanissa nationalistisen ääriryhmä on ryhtynyt mielipuoliseen vallankaappausyritykseen, Tokion metrossa räjähtää.
”Heikki Valkaman dekkareissa viehättää erityisesti hänen kertomansa tieto Japanista.”
ARVOSTELU

Heikki Valkama: Keisarin varjo
- Tammi, 2025.
- 273 sivua.
Nationalistisen ääriryhmä on ryhtynyt mielipuoliseen vallankaappausyritykseen, Tokion metrossa räjähtää ja kaaos uhkaa koko Japania.
Kaiken keskelle joutuu huippukokki Riku Mäki naisystävänsä Naomin kanssa. Mukana on myös Mäen vanha japanilainen poliisiystävä Daisuke Matsuzaka, joka on ylennyt Interpolin yhdyshenkilöksi.
Heikki Valkaman dekkareissa viehättää erityisesti hänen kertomansa tieto Japanista. Valkamalla on taito välittää vankkaa ja omakohtaista Japani-osaamistaan niin, ettei se vaikuta luennoinnilta eikä hän esiinny myöskään besserwisserinä.
Keisarin varjo (Tammi, 2025) alkaa jäntevästi kertomalla lyhyitä tarinoita niin terrori-iskujen tekijöistä kuin heidän uhreistaankin.
Valkama antaa henkilöidensä kertoa omien tarinoidensa kautta muun muassa nykypäivän vaatimuksista nuorille, kansallisten ääriainesten ajatuskuluista, valkokaulustyöläisten arjesta ja niin sanotuista hostklubeista, joissa naiset maksavat miesseurasta.
Heikki Valkama on kirjoittanut myös keittokirjoja ja kiehtovia tässäkin romaanissa ovat ruokaan ja ruokakulttuurin liittyvät asiat. Vai mitä sanotte esimerkiksi tästä:
”Riku oli käyttänyt tunteja ja taas tunteja oppiakseen kukkien merkityksiä, koska japanilaisella aterialla kauden kukat kuuluivat olennaisesti kokonaisuuteen.
Aprikoosipuuta käytettiin juuri tähän aikaan vuodesta eri tavoin japanilaisessa keittiössä, osana 72 sesonkia, jotka oli otettu kiinalaisesta kuukalenterista. Nyt elettiin pääskyset pesivät ensi kertaa -sesonkia, jota edelsi toukat muuttuvat perhosiksi -sesonki ja jota seurasi ensimmäiset kirsikankukat -sesonki.
Riku muisti liki kaikki sesongit ulkoa, vaikka oli vaikea muistaa, tuliko kesäkuussa ensin rukoilijasirkat pesivät -sesonki vai mätänevä heinä muuttuu tulikärpäsiksi -sesonki.”
Keisarin varjo on huippukokki Riku Mäestä ja tämän elämästä Japanissa kertovan sarjan kuudes teos. Kirjan loppu antaa ymmärtää, että jatkoa on tulossa.
Leena Reikko
* *
♦️ PIENI TUKI, ISO APU ♦️
Tilaatko joskus kirjan tai äänikirjan verkosta? Löydät ostoslinkkejä jokaisesta Kulttuuritoimituksen kirjakritiikistä. Niistä tehdyistä ostoksista Kulttuuritoimitus saa pienen siivun, joka auttaa ylläpitämään sivustoa.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Lapset tappajina – arviossa Anu Kaajan Siluetinleikkaaja
KIRJAT | Anu Kaaja opetteli leikkaamaan siluetteja, jotta ymmärtäisi paremmin teoksensa hahmoja.
Matti Pesolan Horjumaton Varjonen on kunnianosoitus vaikeiden aikojen suunnannäyttäjälle
KIRJAT | Horjumaton Varjonen -kirjan luettu on helppo todeta: tämän kirjan Unto Varjonen on totta vie ansainnut.
Liiankin runsas lukuromaani – arviossa Chris Whitakerin Kaikki pimeän värit
KIRJAT | Chris Whitakerin 700-sivuisen romaanin ydin on pimeä kellari, jossa kaksi lasta kohtaa hirvittävissä olosuhteissa.
Romaani siitä, kuinka ihmistä kesytetään – arviossa Camilla Sosa Villadan Kesytysteoria
KIRJAT | Sosa Villadan romaanissa ylitetään perinteiset sukupuolirajat, mutta samalla perhe-elämän ikuiset lait ovat voimassa.







