Kuvat: Aviador / Juha Inkinen
KIRJAT | Pääkaupunkiseudulta takaisin Joensuuhun muuttanut Harry Harakka on entinen muusikko ja manageri, joka haluaa uuden ammatin.
”Kononen on humoristi, jonka tavassa kirjoittaa on jonkin verran Martti Innasta ja Jari Tervoa.”
ARVOSTELU

Suonna Kononen: Kadonneen humppakuution salaisuus
- Aviador, 2026.
- 188 sivua.
Harry Harakka on entinen muusikko ja manageri, joka ikänsä – ja peilistä tarkastetun ulkonäkönsä – huomioon ottaen haluaa ja kykenee vielä hankkimaan uuden ammatin. Hän tietää ja tuntee suurimman osan suomalaisista iskelmämuusikoista ja on soittanut heidän taustoillaan. Myöhemmin hän toimi myös usean muusikon ja laulajan taustalla, kunnes sotki ansiokkaasti omat ja muiden rahat ja joutui lopettamaan manageroinnin.
Harry on muuttanut pääkaupunkiseudulta takaisin Joensuuhun. Vaimon ja koiran lähdettyä hänen elämänsä naiset ovat äiti Nasti ja tyttöystävä Hannele ”Hani” Hartikainen. Harakka asuu yksin työhuoneellaan. Pikku Mikko on hieman nukkavieru ravintola, joka on vanhempien muusikoiden ja nuoremmankin väen tapaamispaikka. Osan kuppilan aamukaljakonkareista vaimot hakevat puolilta päivin syömään.
Harakalla on raha-asioita eli rahaa aina joskus, mutta hän haluaa parempaa. Vapaa tila naapurustossa saa hänet innostumaan ajatuksesta ryhtyä yksityisetsiväksi.
* *
Harry Harakan kaveri on basistivitsejä esittävä Könö Könönen, joka tekee juttuja paikallislehteen rahoittaakseen oluenjuontiaan. Könösen jutun ansiosta Harakka saa ensimmäisen juttunsa yksityisetsivänä. Tanssiyhtye Trio Revanssin rumpali Kauko Karvonen ilmoittaa, että heidän Humppakuutionsa eli kuomullinen peräkärrynsä soittimineen on kadonnut pihalta Mutalan kaupunginosasta.
Harry Harakka ottaa Mersunsa kyytiin avukseen rikosta ratkaisemaan satiirikko Könösen, joka lähtee mukaan sixpackin kera.
Huolimaton varas on jättänyt omaisuuttaan Harakan löydettäväksi Karvosen pihalle ja rikos tuntuu ratkeavan nopeasti. Käy kuitenkn ilmi, että tavarat hukannut Kale Tinalo ei enää tee keikkaa vaan vuokraa työkoneita. Samoin seuraava ryöstöstä syytetty. Pelkkä soittaminen tanssiyhtyeessä ei enää elätä.
Kohta Harakka saa puhelun, jonka mukaan Humppakuutio on nähty lähikaduilla. Sekin osoittautuu vääräksi tiedoksi; kysymys on puutarhurin peräkärrystä.
Samalla reissulla Harry lupaa naisystävälleen käydä kylässä. Hannele ”Hani” Hartikainen on Harrysta mustasukkainen ja haaveistaan suorapuheinen.
* *
Rikosta selvitellessä kohdataan ihmisiä, joista monella on tekemistä musiikin kanssa tai historiaa muusikkona. Harakan Mersu kulkee lujaa ja vitsit paranevat tai pahenevat. Kenelläkään ei mene ihan putkeen, mutta elämänhalua on paljon.
Kononen on humoristi, jonka tavassa kirjoittaa on jonkin verran Martti Innasta ja Jari Tervoa. Tarinan hahmojen arkeen kuuluu huumoria ja nautintoaineita. Muusikkous ei enää välttämättä elätä, mutta kekseliäisyyttä löytyy.
Kononen tekee kirjasta ammattiensa antamalla asiantuntemuksella myös tietokirjan. Humppakuution etsinnän yhteydessä opitaan Joensuusta, sen kaupunginosista ja lähialueista. Myös itäsuomalaisten muusikoiden henkilöhistoriat ovat kohdillaan. Iskelmämusiikki ja niiden esittäjät saavat ansionsa mukaan. Toinen suuri aihe on karjalaisuus, josta Harry Harakan äiti pitää kattavan esitelmän.
Loppua kohden Harry Harakka ja Könö Könönen soittokavereineen saavat asiat kohdilleen, vauhdikkaasti ja monen itäsuomalaisen mutkan ja vitsin jälkeen. Ensimmäinen osa Harry Harakan tutkimuksista?
Maija Kääntä
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Tyhjentymätön aihe – arviossa Pertti Rajalan tietokirja Rauhallinen työläinen tarttuu aseeseen
KIRJAT | Pertti Rajala on käynyt läpi Porissa vuosina 1905–1918 ilmestyneen Sosialidemokraatti-lehden sisällön ja haarukoinut teokseensa olennaisen.
Erkki Tuomiojan uusin päiväkirjateos avaa näkymän ulkoministerin arkeen maailmassa, joka ei muuttunutkaan paremmaksi
KIRJAT | Jälleen kerran on todettava, että tuleva historiankirjoitus kiittää Erkki Tuomiojan päiväkirjaharrastusta.
Menneisyys on kohdattava – arviossa Riikka Uljaan Punainen jättiläinen
KIRJAT | Betelgeuse, punainen jättiläistähti valaisee ja johdattelee huomaamatta pienten ihmisten kohtaloita Riikka Uljaan esikoisromaanissa.
Kaunis kirja meren kaipuusta – arviossa Karoliina Niskasen Sillinpyytäjä
KIRJAT | Sillinpyytäjä on kaunis, surullinen, toivoton ja vähän toivorikaskin romaani, mutta koko ajan varmoin ottein kirjoitettu.




