Naomi Ackie. Kuva: Carlos Somonte / Amazon Content Services LLC
ELOKUVA | Näyttelijänä ja mallina tunnetun Zoë Kravitzin Blink Twice on trilleri, jossa on liikaa toistoa ja turhaa väkivaltaa eikä tarpeeksi ideaa.
”Näyttelijäjoukko on nimekäs ja osaa asiansa, sen verran mitä juoni antaa mahdollisuuksia.”
ARVOSTELU

Blink Twice
- Ohjaus: Zoë Kravitz
- Pääosissa: Naomi Ackie, Channing Tatum, Adria Arjona, Haley Joel Osment, Geena Davis, Kyle MacLachlan, Christian Slater
- Ensi-ilta: 23.8.2024
Teknomiljonääri Slater Kingin juhlissa tarjoilijoiden tehtävä on paitsi tarjoilla juomia, myös hymyillä ja vastata kysymyksiin. Työvuoron alussa tarjoilija Frida on pomonsa puhuttelussa, josta saa käsityksen, että Frida on ollut aikaisemminkin juhlissa tarjoilijana ja käyttäytynyt liian äänekkäästi.
Slater King on ilmeisesti vuosia aikaisemmin käyttäytynyt huonosti naisia kohtaan, koska hän pyytää tv-haastattelussa julkisesti anteeksi käyttäytymistään. Mitä ja ketä tapahtumat tarkemmin koskevat, emme saa tietää.
Juhlat sujuvat hyvin, Frida kohtaa Slater Kingin ja tutustuu häneen. Illan päätteeksi Frida ja hänen tarjoilijakaverinsa Jess saavat kutsun Kingin omistamalle saarelle. Lentomatkalla on mukana miehiä ja nuorehkoja naisia. Saarella on kaikille naisille valmiina samanlaiset vaatteet ja tarvittavat tavarat.
Ensimmäiset päivät ja illat ihaillaan ympäristön kauneutta ja juhlitaan, ihmisillä on hauskaa. Juodaan, syödään, poltellaan ja kisaillaan. Millään tekemisellä ei ole loppua vaan aamulla herätään krapulassa eikä tapahtumista ole muistikuvia.
Eräänä iltana Frida huomaa ystävänsä Jessin kadonneen. Muut vieraat eivät yllättäen muista Jessiä, ikään kuin hän ei olisi reissulla ollutkaan. Fridan muisti alkaa palautua, kun hän saa vanhalta alkuasukasnaiselta ryypyn käärmeen myrkkyä. Frida päättää selvittää mitä on tapahnut päästäkseen saarelta hengissä. Välähdyksissä on seksiä ja väkivaltaa, joista ei saa kuka teki mitäja kenelle.
Blink Twice on trilleri, jossa mikään ei ensin näytä siltä mitä on. Sitten kauhu muuttuu arkiseksi ja erittäin väkivaltaiseksi. Kokonaiseksi elokuvaksi Blink Twicessa on liian vähän asiaa ja liian paljon toistoa.
Näyttelijäjoukko on nimekäs ja osaa asiansa, sen verran mitä juoni antaa mahdollisuuksia.
Channing Tatum (Slater King) on komea ja enimmäkseen hymyilee salaperäisesti. Christian Slater on hauska naistennaurattaja eikä juuri muuta. Geena Davis on saaren emäntä, joka saa naiset luottamaan kaikkeen sanomaansa. Kyle MacLachlan (Rich) on juristi, jota tarvitaan, kun asiat täytyy saada näyttämään paremmilta. Pääroolissa on Naomi Ackie (Frida), joka osaa olla hauska, herkkä ja kovis.
Maija Kääntä
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Every Note You Play tallensi musiikkia, joka muuten olisi hävinnyt – arviossa Mika Kaurismäen dokumenttielokuva
ELOKUVA | Mika Kaurismäki tallensi kolmen päivän aikana soittoa ja muusikoiden mietteitä Monheim Triennalen improvisaatiofestivaalilla.
Jodie Fosterin esittämä psykiatri heittäytyy murhatutkijaksi voimallisen kiihkon vallassa – arviossa Yksityinen elämä
ELOKUVA | Rebecca Zlotowskin ohjaama Yksityinen elämä yhdistelee elokuvien lajityyppipiirteitä niin vilkkaasti, ettei sen oma luonne näy.
Scarlet Johanssonin esikoisohjaus on sympaattinen tarina 94-vuotiaasta naisesta – arviossa Eleanor the Great
ELOKUVA | Ikääntynyt leskirouva liittyy juutalaiskeskuksen tukiryhmään ja huomaa kohta omineensa holokaustista selvinneen ystävänsä elämäntarinan.
Jännäridraama taitavan varkaan pakomatkasta saa unohtamaan ajankulun – arviossa Roofman
ELOKUVA | Kun viranomaiset ovat perässä, on keksittävä ovelin mahdollinen piilopaikka. Mutta riittääkö se silloin, kun rakkaus vaatii vapautta ja läsnäoloa?




