Kuva: Oy Kinoscreen Illusion Ltd
ELOKUVA | Egil Pedersenin esikoiselokuva on saamelainen nuorisoelokuva, jossa jokainen etsii ja löytää itsensä.
”Maisemat kertovat vaativasta ja kauniista ympäristöstä, joka jää nuorisolta tässä ikävaiheessa melkein huomaamatta.”
ARVOSTELU

Biru Unjárga – Fucking Uuniemi
- Ohjaus: Egil Pedersen
- Pääosissa: Sarah Olaussen Eira, Ingá Elisá Påve Idivuoma, Aslat Máhtte Gaup, Amund Lode
- Ensi-ilta: 2.5.2025
Norjalais-saamelainen nuorisoelokuva Biru Unjárga – Fucking Uuniemi kertoo 15-vuotiaasta Elvirasta. Äiti on kertonut, että Elvira on tehty Tanskassa keinohedelmöityksellä. Josta syystä hän on mielikuvitellut itselleen isän, joka on komea tanskalainen. Mielikuvissa isä näyttäytyy tanskalaisena elokuvatähtenä Nikolaj Coster-Waldauna.
Kaikki menee pilalle, kun Elvira yllättäen kohtaa isänsä Terjen (Aslat Máhtte Gaup), vankilasta vapautuneen miehen, joka haluaa suhteen tyttäreensä. Isä on ulkoisestikin pettymys, liian saamelainen. Elviran haaveet ja usko tulevaan kuolevat samalla hetkellä.
Eletään Uuniemessä, pienessä saamelaiskylässä Pohjois-Norjan itärajalla. Elviran mielestä kylä on tylsä ja sen asukkaat samoin.
Elvira (Sarah Olaussen Eira) haluaa olla tanskalainen, ei saamelainen. Hän haluaa pois kotikylästään nopeasti.
Elvira alkaa kapinoida kotona ja koulussa. Isästään hän löytää yllättäen yhtäläisyyksiä itsensä kanssa. Isän keinot ovat tosin kyseenalaisia ja Elvirallekin liikaa.
Parasta elämässä on päästä luokkakaveri Margreten (Sara Sofia Mienna) bileisiin. Margretelle kaikki on mahdollista.
Elvira asuu äitinsä Beaten (Ingá Elisá Påve Idivuoma) kanssa kahden. Äiti tekee kahta työtä ja on kotona, kun ehtii. Keskellä muutoksia äitikin uskaltaa tunnustaa rakastavansa naista ja olevansa lesbo. Elvira huomaa, että se ei enää ole paheksuttavaa. Opettaja kertoo, että saamelaisuus ja lesbous yhdessä voi olla kovaa.
Perheen kesken ei käydä juurikaan keskusteluja siitä mistä pitäisi. Koulukaveri Margreta on se totuuden torvi, joka uskaltaa tehdä ja huutaa asiansa julki. Tämä johtaa Elviran tekoon, joka on vakava ja vaarallinen.

Kuva: Oy Kinoscreen Illusion Ltd
Itsensä etsiminen ja arkipäivien tapahtumat ovat elokuvassa tärkeitä, mutta jäävät useissa kohtauksissa avoimiksi. Toisaalta elokuva onkin lähempänä tavallista arkidraamaa, jossa asiat ratkeavat vasta myöhemmin ja ajan kanssa, mutta kuitenkin jotenkin.
Kauniit maisemat ja ympäristö ovat oivallinen tausta kaikelle. Maisemat kertovat vaativasta ja kauniista ympäristöstä, joka jää nuorisolta tässä ikävaiheessa melkein huomaamatta. Saamelaisuudesta puhutaan vähemmän; elokuva kertoo siitä enemmän kuvien kuin varsinaisten kannanottojen kautta.
Pääroolissa Sarah Olaussen Eira on mainio. Hän on tämän ajan nuori, jolla on ajanmukaiset haaveet, toiveet ja elämä. Olaussen Eirassa on luontevaa kapinointia. Hänen kasvonsa puhuvat paljon silloinkin, kun hän ei sano mitään.
Äidin roolissa Ingá Elisá Påve Idivuoma on perinteisellä tavalla vahva.
Maija Kääntä
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Karnevaalihuumaa ja kadonneita raajoja Cannes-palkitussa brassielokuvassa – arviossa The Secret Agent
ELOKUVA | Kleber Mendonça Filhon verkkaiseen tahtiin etenevä elokuva sijoittuu Brasilian karnevaaliviikolle.
Huimista toimintarooleistaan tunnettu Michelle Yeoh sai Berliinin elokuvajuhlien elämäntyöpalkinnon
ELOKUVA | ”Vielä jokin aika sitten kukaan ei olisi uskonut, että elokuva jossa on pelkkiä aasialaistaustaisia näyttelijöitä vetäisi lippuluukuilla.”
Palkintoja kahmiva Hind Rajabin ääni on sydäntäsärkevä elokuva, joka aivan jokaisen pitäisi katsoa
ELOKUVA | Keskellä Gazan kriisiä sijoittuva Hind Rajabin ääni vangitsee katsojansa ensi hetkistä lähtien ja ote pitää loppuun asti. Aidot hätäpuhelut ovat elokuvassa keskeisessä osassa.
Ollaan yhdessä onnettomia – arviossa ensi-iltaelokuva Is This Thing On?
ELOKUVA | Yhdysvaltalaisohjaaja Bradley Cooperin uusin elokuva on tragikomedia pariskunnasta, joka elää asumuserossa.




