Kuva: Cinema Mondo
ELOKUVA | Mike Leigh on yksi Britannian suurista tarinankertojista. Uusi elokuva kertoo ihmisistä, jotka tuntevat vajavaisuutensa ja luulevat, etteivät osaa elää toisin.
”Leigh on jälleen tehnyt elävän ja elämänmakuisen perhedraaman, josta ei puutu mustaa huumoriakaan.”
ARVOSTELU
Kovia totuuksia
- Ohjaus: Mike Leigh
- Pääosissa: Marianne Jean-Baptiste, Michele Austin, David Webber, Tuwaine Barrett
- Ensi-ilta: 21.3.2025
Mike Leigh’n kaikkia elokuvia yhdistävä piirre on tarinat elämää kokeneista ja nähneistä ihmisistä. Näyttelijät Leigh’n elokuvissa luovat vahvoja kuvia kaikenlaisista kohtaloista.
Myös Kovia totuuksia -elokuvassa on kysymys ihmisistä, jotka tuntevat vajavaisuutensa ja luulevat, etteivät osaa elää toisin.
Pansy (Marianne Jean-Baptiste) on kotiäiti ja aikuinen nainen. Hän on enimmäkseen vihainen ja onneton. Hän ei rakasta elämää eikä oikeastaan mitään eikä ketään. Hänen juurensa ovat karibialaisessa kulttuurissa ja se näkyy hetkittäin, varsinkin ruokailussa ja elinympäristössä.
Pansy elää Lontoon kaupunginosassa, jota voi kutsua vaatimattomaksi asuinympäristöksi. Hän kokee ongelmaksi jokaisen, aviomiehen, naapurit ja muut, joihin törmää. Aviomies on putkimies Curtley (David Webber). Poika Moses (Tuwaine Barrett) on työtön ja asuu kotona. Miehet elävät enimmäkseen hiljakseen, kun Pansy on paikalla.
Pansyn nuorempi sisar Chantelle (Michele Astin) on toisenlainen. Hän on parturi-kampaaja, joka nauttii työstään ja rakastaa lapsiaan ja asiakkaitaan. Hänellä on kaksi tytärtä Kayla (Ani Nelson) ja Aleisha (Sophia Brown), joiden vuoksi hän taipuu moneen.
Molemmat pääosissa olevat naiset ovat tuttuja Mike Leigh’n Salaisuuksia ja valheita –elokuvasta (Secrets and Lies, 1996).
Chantelle ei ymmärrä mistä siskon viha ja pahoinvointi johtuu, he ovat kuitenkin eläneet samanlaisen elämän. Kun Pansy ilmoittaa olevansa valmis poistumaan tästä kärsimyksestä, Chantellea pelottaa.
Pansyn vastaus vihansa alkuperästä on: ”En tiedä”. Kuten äitinsä, Pansy on kärsinyt lapsesta asti masennuksesta. Äiti Pearl rääkkäsi vanhempaa tytärtään ikuisella kysymyksellä: ”Miksi et?”
Kun tutustutaan tarkemmin muihinkin lähisukulaisiin, huomataan, että heilläkin on ongelmia. Kuten aina, kaikki ei ole ihan sitä miltä näyttää.

Kuva: Cinema Mondo
Ohjaaja Mike Leigh on jälleen tehnyt elävän ja elämän makuisen perhedraaman, josta ei puutu mustaa huumoriakaan. Leigh’n ohjaamien elokuvien lista on komea. Hän on mestari, jonka ohjauksessa on ollut lukemattomia loistavia ja palkittuja näyttelijöitä, kuten Timothy Spall, Imelda Staunton, Leslie Manville, Brenda Blethyn ja David Thewlis.
Leigh luo omaleimaisia ihmiskuvauksia tavanomaisistakin eläjistä. Ihmiskohtalot yllättävät hyvässä ja pahassa, ja jokainen koskettaa omalla persoonallisella tavallaan. Leigh muistuttaa, että elämä voi olla epätavallista ja että jollekin se voi tarkoittaa hyvä, huono tai tavallista elämää.
Marianne Jean-Baptiste on Pansyn roolissa osuvasti vaikea ja pirullinen. Hänen näyttelemisensä on taidetta ja ihmistiedettä. Pansyn vastakohta, pikkusiskoa näyttelevä Michelle Austin on taidokkaasti se, joka ymmärtää kaikenlaisia ihmisiä.
Maija Kääntä
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Ilmapiiri sähköistyy tv-ohjaamossa, kun terroristit iskevät olympiakylään – arviossa September 5
ELOKUVA | Lähi-Idän konflikti saapui isosti Münchenin olympialaisiin 1972, kun palestiinalaisterroristit hyökkäsivät Israelin olympiajoukkueen majapaikkaan.
Korpelalaisuus saa ihmiset uskomaan parempaan elämään ja paratiisiin – arviossa Valitut
ELOKUVA | Jon Blåhedin meänkielinen elokuva kertoo hengellisestä liikkeestä Tornionjokilaaksossa. Mukana on suomalaisten näyttelijöiden parhaimmistoa.
David Lynchin lyhytelokuvat johdattavat ohjaajat pään sisään – Lynch-lyhäreitä nyt elokuvateattereissa
ELOKUVA | ELKEn maahantuoma paketti sisältää valikoiman David Lynchin lyhytelokuva vuosilta 1966–2002.
Ensimmäinen suomalainen Netflix-elokuva jää epätasaiseksi jännityselokuvan ja junttikomedian yhdistelmäksi – arviossa Pikku Siperia
ELOKUVA | Dome Karukosken uralla Pikku Siperia edustaa käväisyä koti-Suomen suunnassa maailmalla tehtyjen Tolkienin ja Britbox-sarjan The Best Must Die jälkeen.