Naomi Ackie ja Eva Victor. Kuva: Cinemanse
ELOKUVA | Pääroolissa nähtävän Eva Victorin olemus ja sanomiset ovat hänen kirjoittamassaan ja ohjaamassaan tarinassa aidosti merkityksellisiä.
”Pahan tapahduttua kostofantasia kaatuu tosiasioihin.”
ARVOSTELU

Sorry, Baby
- Ohjaus ja käsikirjoitus: Eva Victor
- Pääosissa: Eva Victor, Naomi Ackie, Lucas Hedges, Louis Cancelmi
- Ensi-ilta: 31.10.2025
Opiskelukaverit tapaavat toisiaan vuosien jälkeen. Agnes asuu ja työskentelee kirjallisuuden professorina Fairportissa, Uudessa Englannissa. Häntä tulee tapaamaan New Yorkista Lydie, joka ilmoittaa olevansa raskaana, keinohedelmöityksellä. He tapaavat myös opiskelutoverinsa Natashan, Loganin ja Devinin.
Agneksen elämästä nähdään kohtauksia viiden vuoden välein, epäkronologisessa järjestyksessä. Palataan ajassa takaisin opiskeluaikoihin. Agnes on kirjallisuudenopiskelija, joka asuu Lydien kanssa. He elävät harvinaisen rauhallista opiskelijaelämää, joka koostuu lähinnä opiskelusta ja kavereiden tapaamisesta.
Opiskeluaikana Agnes käy tapaamassa kirjallisuuden professoriaan Preston Deckeriä. Tämä kehuu Agneksen tutkielmaa. Tapaaminen jää kesken Prestonin kiireiden vuoksi.
Myöhemmin Agnes menee tapaamaan professoria tämän kotiin. Myöhään yöllä Agnes kiirehtii talosta ulos, palaa asunnolleen ja kertoo Lydielle tulleensa professorinsa raiskaamaksi.
Lydia saa huomata, että yliopiston kaltaisessa pienoisyhteiskunnassa pahantekijä ei välttämättä saa rangaistusta vaan voi löytää keinon päästä pälkähästä. Preston sanoo itsensä irti ja selviää ilman rangaistuksia.
* *
Agnes yrittää jatkaa elämäänsä, mutta huomaa opintojensa jälkeen, että traumat ovat vahvat ja estävät häntä nauttimasta juuri mistään. Agnes tapaa ystävänsä Loganin ja aloittaa tämän kanssa seksisuhteen.
Huolehtimista Agnes harjoittelee ottamalla kotiinsa orvon kissanpennun. Hän myös tapaa erilaisia ihmisiä ja opettelee kertomaan itsestään. Kun Lydie saapuu kylään naisystävänsä ja pienen lapsensa kanssa, Agnes tajuaa elämän mahdollisuudet. Hellyttävästi hän kertoo niistä vauvalle.
Sorry, Baby -elokuvan antia ovat rauhallisesti kuvatut kohtaukset kaikesta ympärillä olevasta, maisemista ja ihmisistä. Ihmisten tapaamiset ovat kuin oltaisiin terapiassa. Jokaisella on enimmäkseen hyvää sanottavaa muista, ketään ei haukuta eikä varsinaisesti panna vastaamaan tekosistaan. Näin myös sen jälkeen, kun Agnes kertoo tragediastaan.
Hyvä esimerkki on Agneksen pääsy valamiesehdokkaaksi. Kysymyksiin vastatessaan hän kertoo joutuneensa rikoksen uhriksi, mutta ei kerro millaisen eikä häntä pakoteta kertomaan. Hän vastaa totuudenmukaisesti ja pääsee suorittamatta velvollisuuttaan.

Eva Victor ja John Carroll Lynch. Kuva: Cinemanse
* *
Elokuvan pääroolissa nähdään käsikirjoittaja ja ohjaaja Eva Victor, jonka olemus ja sanomiset ovat tarinassa aidosti merkityksellisiä. Hän on kertonut, että elokuva perustuu todellisiin tapahtumiin.
Muissa rooleissa nähdään Naomi Ackie (Lydie), Lucas Hedges (Logan) ja John Carroll Lynch (Preston Decker).
Elokuvan tunnelmat on pelkistettyjä. Omassa elämässä tiedetään jo nuorena, mitä tulevaisuudelta halutaan. Rakastetaan opiskelua ja ystäviä ja eletään kohtuullisen mukavaa elämää. Pahan tapahduttua kostofantasia kaatuu tosiasioihin; lääkärin, yliopiston rehtorin ja juristin tapaamisten jälkeen ymmärtää, ettei kostaminen ole mahdollista. Elämää on jatkettava ja yritettävä unohtaa, olla elämättä pelkästään trauman kanssa.
Sorry, Baby sai maailmanensi-iltansa arvostetulla Sundancen elokuvafestivaalilla tammikuussa 2025.
Maija Kääntä
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Karnevaalihuumaa ja kadonneita raajoja Cannes-palkitussa brassielokuvassa – arviossa The Secret Agent
ELOKUVA | Kleber Mendonça Filhon verkkaiseen tahtiin etenevä elokuva sijoittuu Brasilian karnevaaliviikolle.
Huimista toimintarooleistaan tunnettu Michelle Yeoh sai Berliinin elokuvajuhlien elämäntyöpalkinnon
ELOKUVA | ”Vielä jokin aika sitten kukaan ei olisi uskonut, että elokuva jossa on pelkkiä aasialaistaustaisia näyttelijöitä vetäisi lippuluukuilla.”
Palkintoja kahmiva Hind Rajabin ääni on sydäntäsärkevä elokuva, joka aivan jokaisen pitäisi katsoa
ELOKUVA | Keskellä Gazan kriisiä sijoittuva Hind Rajabin ääni vangitsee katsojansa ensi hetkistä lähtien ja ote pitää loppuun asti. Aidot hätäpuhelut ovat elokuvassa keskeisessä osassa.
Ollaan yhdessä onnettomia – arviossa ensi-iltaelokuva Is This Thing On?
ELOKUVA | Yhdysvaltalaisohjaaja Bradley Cooperin uusin elokuva on tragikomedia pariskunnasta, joka elää asumuserossa.




