Kuvat: Aino Louhi
KUVAKIRJANURKKA | Aino Louhi lukee uusia ja vanhempia kuvakirjoja. Karin Saler ja Siri Ahmed Backström saivat teoksestaan Dom som är kvar Ruotsissa arvostetun Snöbollen-palkinnon vuonna 2014. Kirsikka Myllyrinteen suomennos He, jotka jäävät jäljelle (2019) on ilmestynyt Etana Editionsilta.

Karin Saler & Siri Ahmed Backström: Dom som är kvar (2014); He, jotka jäävät jäljelle (suom. Kirsikka Myllyrinne; Etana Editions, 2019). 25 sivua.
Miten puhua lapselle kuolemasta? Miten selittää koko kuolemisen (ja elämisen) konsepti; se, että yhtäkkiä jotain ihmistä ei enää ole ja me muut jatkamme elämiämme, kunnes emme enää jatka? Karin Salerin ja Siri Ahmed Bäckströmin kirja on tarttunut tehtävään karsimalla turhaa selittelyä ja luottamalla kuvan voimaan.

Perheen äiti on kuollut. Isä, kaksi lasta ja äidinäiti jatkavat elämää, koettaen sopeutua uuteen olemiseen. Tapoja kohdata asia on monia, teos kertoo:
”He surevat
ehkä itkevät
ehkä vaikenevat
Pötköttelevät sängyssä,
katselevat televisiota
Tai puhuvat
ja puhuvat lakkaamatta”

Runomuotoisen, vähäeleisen tekstin rinnalla kulkevat rouheat, värikkäät liitupiirrokset, kuin korostaen että kuolema ei tee maailmasta väritöntä tai mustavalkoista. Kaikki on kauniinkirjavaa ja arkista. Tekstin lailla kuvista on karsittu turha informaatio ja jäljellä on vain olennaisin: ihmiset ja heidän välissään oleva tila – oli se sitten pieni tai iso.

Kirjan sisäkannet on otettu hienosti kerrontaan mukaan, luoden ajatuksen elämän jatkumisesta kirjan kansien ulkopuolellakin. Valokuvaseinälle on ilmestynyt uusia kuvia, uusia muistoja, iloisiakin.
”He, jotka elävät,
jatkavat elämistä.”

He, jotka jäävät jäljelle on paitsi hieno kuvakirjateos, myös lohduttava apukäsi kuoleman selittämiseen ja käsittelyyn lapsen kanssa.
Aino Louhi, teksti ja kuvat
Löydät sarjan aiemmat muut täältä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Alakoulun ensyklopedia – Juliana Hyrrin Lellikki
KUVAKIRJANURKKA | Aino Louhi lukee uusia ja vanhempia kuvakirjoja. Kuvataiteilija Juliana Hyrrin kolmas sarjakuva-albumi Lellikki on ilmestynyt WSOY:ltä tänä syksynä.
Saarten lumoissa – Emmi Jormalaisen Atlas Part 1: Islands
KUVAKIRJANURKKA | Aino Louhi lukee uusia ja vanhempia kuvakirjoja. Kuvittaja Emmi Jormalaisen lähes pelkkien kuvien muotoon puettu matkakertomus Atlas Part 1: Islands on ilmestynyt omakustanteena vuonna 2017.
Kutsu maalaamaan – Jenni Rope & Pallen ja Monkon kumma päivä
KUVAKIRJANURKKA | Kuvataiteilija Jenni Ropen toistaiseksi ainoa suomenkielinen lastenkirja Pallen ja Monkon kumma päivä on ilmestynyt Etana Editionsilta vuonna 2017.
Kesäyön kutsu – Kaisa Happosen ja Satu Kettusen Yhtenä yönä
KUVAKIRJANURKKA | Aino Louhi lukee uusia ja vanhempia kuvakirjoja. Yhtenä yönä on tekijäparin toinen yhteinen haitariksi aukeava teos.



