Gabriela Muñozin Julieta. Kuva: Brenda Islas
TAPAHTUMA | Hurjaruuthin klovnifestivaalia on järjestetty jo vuodesta 2012 alkaen. Punainen Helmi -tapahtuma jatkuu Helsingin Kaapelitehtaalla 28. maaliskuuta asti.
Tanssiteatteri Hurjaruuthin Punainen Helmi -klovnifestivaali (21.–28.3.2025) on parhaillaan käynnissä Helsingin Kaapelitehtaalla. Joka ilta tapahtumassa nähdään kiinnostavia kotimaisia ja ulkomaisia naisklovneja ja heidän teoksiaan. Osa esityksistä on jo loppuunmyytyjä, joten kannattaa toimia nopeasti.
Hurjaruuthin lämpiössä toimii festivaalibaari, jossa voi käydä hengailemassa ennen ja jälkeen esitysten. Hurjaruuthin klovnifestivaali on järjestetty joka vuosi jo vuodesta 2012 alkaen.

Puella Eterna. Kuva: David Pickens
Punaisen helmen ohjelmistossa nähdään kiinnostavia elämän koko kaarta käsitteleviä teoksia, kuten sveitsiläis-meksikolaisen klovnin Paulina Lenoirin esittämä Puella Eterna. Teos avaa tarinoita couture-runoilija Puella Eternan näkökulmasta ja se läpileikkaa koko elämän kirjon syntymästä kuolemaan.

NOMAD käsittelee kuulumattomuuden ja kuulumisen teemoja klovnerian avulla. Kuva: Eirini Vanikioti
Gödze Atalay ohjaa festivaalin oheisohjelmistona klovnikurssin klovneille. Hänen teoksensa Nomad nähtiin festivaalin avauslauantaina. Teoksessa käsitellään turvapaikan hakemista ja siihen liittyviä tunteita, prosesseja ja haasteita klovnerian avulla. Keskeisenä elementtinä ja rekvisiittana on voimapaperi, joka symboloi kaikkea sitä paperisotaa, johon ihminen joutuu yrittäessään vakuuttaa olevansa kansalaiskelpoinen.
Atalayan kyky muuntautua eri rooleihin poliisista lähtien on vakuuttavaa. Esityksen teema ei ole kaikkein kevyin, mutta ehkä juuri klovneria auttaa sitä jollain tavalla käsittelemään.
Atalay sanoo esityksen jälkeen, että teoksen läpimeno oli erityisen raskas, koska tilanne Turkissa on edelleen haastava ja juuri nyt kuohuaa.

Festivaalibaarissa voi viettää aikaa näytösten välissä. Kuva: Johanna Peltola
Clémence Caillouel’n esityksessä The Requiem of Sophie Withman nähtiin vaativaa fyysistä näyttelemistä, mustaa huumoria ja todella kiinnostavaa yleisön osallistamista. Osallistaminen tuo jännittävän yllätysmomentin esitykseen ja luo vaikutelman siitä, että esitys on todella elossa.
On huvittavaa nähdä, miten lavalle erilaisiin rooleihin poimitut kolme henkilöä toimivat. Caillouel ammentaa esityksiinsä elementtejä elämän todellisista tilanteista, mikä on yleisesti samastuttavuutta luova elementti klovni-esityksissä.

The Requiem of Sophie Withman. Kuva: Jana Rothe
Vuonna 2024 festivaalin taustajoukoksi on perustettu oma klovnineuvosto, jonka jäseninä toimivat teatterinjohtaja Jyrki Karttunen, yleisötyöntekijä Pauliina Aladin, vastaava tuottaja Miia Pajarinen sekä äänimestari Tatu Vanhatalo. Neuvostoon kuuluu myös klovneja ja sen kunniajäseniksi on kutsuttu Kallo Collectiven johtaja, klovni Jenni Kallo, tanssija-koreografi ja klovni Kaisa Niemi sekä klovni Gabriela Muñoz.
* *
Nostoja ohjelmasta
- Perjantaina 27.3. klo 18 Klovnerian laboratoriosessiot – open stage -ilta, jossa ennalta valitut klovnit esittävät demoesityksiä omista tekeillä olevista tai valmiista teoksista. Tämä on erinomainen mahdollisuus päästä kurkistamaan laajasti siihen, minkälaisia esityksiä klovnerian parissa tällä hetkellä tehdään.
- Lauantaina 28.3. klo 18 nähdään meksikolaisen Gabriela Muñozin teos Julieta, joka käsittelee elämää sen moninen kerroksineen. Julieta kutsuu katsojat kotiinsa, joka on muuttunut hänen koko maailmakseen. Teoksessa nostetaan esiin monimuotoisia kerroksia, joita ikääntyminen tuo mukanaan.
Lisätietoa festivaalista täältä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Häkellyttävä taidesmoothie, jonka yleisötyö on rohkeaa ja välitöntä – Body Notes Taidetestaajien testissä
MONITAIDE | Taidetestaajien ohjelmistossa Stoaan palaava teos osoittaa, että nuoriin panostava taidekasvatus on paljon muutakin kuin käytösnormien opettelua.
Rakkaudellinen vastaääni – nykytanssia ja kuoroalaulua yhdistävä Lempi Kuopion Taidelukio Lumitin näyttämöllä
TANSSI | Tanssi ja kuorolaulu ruotivat rakkauslaulujen kaanonia kriittisin, mutta lempein silmin. Kuopion Lumitin alumnit Eevi Kinnunen ja Marikki Nyfors palasivat opinahjoonsa uudessa roolissa.
Kenen pyykkilauta unohtui hyttiin? Raportti Folklandia-risteilyltä
MUSIIKKI | Kansanmusiikki ja -tanssifestivaali Folklandia juhli kolmekymppisiään. Tuskin minkään muun risteilyn laivakuulutuksissa kysellään unohtuneen pyykkilaudan perään.
Veera Tapanaisen MAMI käsittelee vanhemmuutta, taiteilijuutta, suorituskeskeisyyttä – ja tietenkin muumioita
TEATTERI | Klovnisooloaan valmisteleva Veera Tapanainen ei muista ihan tarkkaan, mistä muumiot hänen mieleensä tulivat, mutta vauvavuonna hän alkoi tuntea niihin yhteyttä.




