LUKIJOILLE | Cindi Holmin ohjaama dokumentti näyttelijä Hannele Laurista nähdään Tampereen Arthouse Cinema Niagarassa lauantaina 29.4. kello 13. Ilmoittaudu mukaan!
Jos haluat varmistaa paikkasi elokuvanäytöksessä, ilmoittaudu tästä mukaan tai lähetä viesti osoitteeseen: info@kulttuuritoimitus.fi. Kerro, tuletko yksin vai kaverin kanssa.
* *
Tervetuloa kanssamme pienelle lukijamatkalle lauantaina 29.4. kello 13! Kulttuuritoimitus tarjoaa päivänäytöksen Tampereen Kehräsaaren Arthouse Cinema Niagara -elokuvateatterissa yksityistilaisuutena. Cindi Holmin ohjaama tuore Hanna-dokumentti esitetään näin ensimmäisen kerran elokuvateatterissa.
Cindi Holm on Tampereen yhteiskoulun lukion tämän kevään abiturientti. Hän on lapsesta asti ihaillut näyttelijä Hannele Lauria, ja nyt dokumentin ansiosta näistä kahdesta on tullut kaverukset, jotka pitävät yhteyttä säännöllisesti.
Koulun elokuvatyön opettajan Petteri Saaren mukaan dokumentti on upea ja hieno työ: kypsä ja ehjä elokuva, harvinaislaatuinen.
Ohjaaja on vasta oman uransa alussa, eikä vielä tiedetä, johtaako se kameran eteen vai taakse. Elokuvanäytöksen aluksi Cindi Holm kertoo meille, miten hän tuli tehneeksi näin suuren työn lukiokurssillaan. Puolen tunnin esityksen jälkeen keskustelua voidaan jatkaa.
Ilmoittaudu tästä linkistä
* *
Olemme varanneet Kulttuuritoimituksen lukijoille katsomosta 100 paikkaa. Oman paikkasi voit varata yllä olevasta linkistä. Ilmoitat vain oman nimesi ja puhelinnumerosi sekä mahdollisen seuralaisesi nimen. Kun yksityistilaisuus tulee täyteen, ilmoittautumislinkki sulkeutuu. Olette lämpimästi tervetulleita mukaan, hyvät lukijat!
Kulttuuritoimituksen Päivi Vasara oli paikalla Hanna-dokumentin ensiesityksessä Tampereen yhteiskoulun lukion vanhassa salissa tammikuun lopussa. Lue lisää Päivin kirjoittamasta jutusta täältä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Uusi festivaali tuulettaa kansanmusiikkia Finlaysonin alueella – Finlayson Soi kesäkuussa
TAPAHTUMA | Tampereen Finlaysonin alueelle rakentuu kesäkuun puolivälissä festivaalikeskus, kun uusi tapahtuma Finlayson Soi – Kaustisen etkot tuo kaupunkiin kansanmusiikkia kaikille.
Kulttuuritoimitus poisti tilinsä X-palvelusta, muilla sometileillä 25 000 seuraajaa
SOSIAALINEN MEDIA | Kulttuuritoimitus on siellä, missä meidän lukijamme ovat, joten olemme myös sosiaalisessa mediassa.
Kulttuuritoimitus on avannut vuoden 2025 valoisin mielin – tavoitteena 100.000 kuukausilukijaa
KOLUMNI | Jos lukijoita on enemmän kuin koskaan ja lisää tulee tasaisesti koko ajan, mitä muuta voisimme olla kuin onnellisia ja tyytyväisiä? Näin päätteli Kulttuuritoimituksen ylläpitotiimi viikkokokouksessaan.
Niagaran saliyleisölle aukeni hetkeksi yhteys puiden maailmaan
LUKIJOILLE | Nainen jolle puu puhui on Anne Välinoron uuden lyhytelokuvan nimi, ja tämä nainen valotti kokemustaan Kulttuuritoimituksen elokuvanäytöksen yleisölle Tampereen Niagarassa.