Tampereen Puutarhakadun Laterna-ravintola palaa kulttuuritapahtumien pitopaikaksi. Maanantaina 10.10. juhlistetaan Laternassa suomalaista kirjallisuutta.
Keskustelijoina ovat historioitsija ja tietokirjailija Jussi Jalonen, laulaja ja lauluntekijä Kielo Kärkkäinen, kulttuuritoimittaja Siskotuulikki Toijonen sekä näyttelijä Karoliina Blackburn.
Elämäni runot esittää Eriikka Magnusson ja panelistien tehtävänä on arvata, kenen valitsema runo on kyseessä.
Panelistit kertovat myös tarinat kirjojen ja runojen takaa. Illan aikana esiintyy Kielo Kärkkäinen.
Tilaisuuteen on vapaa pääsy. Ovet avataan kello 17.30.
Tapahtuman järjestävät Kaupungin valot ry ja Ravintola Laterna.
* *
Kaupungin valot ry on yhdistävä tekijä eri kulttuurin alojen välillä. Yhdistyksen tarkoituksena on käyttää synergian voimaa kaikkien kulttuurin osa-alueiden hyväksi.
Tätä ennen on Laternassa järjestetty vappujuhla ja tälle syksylle on tulossa lisää tapahtumia.
Lisätietoa Suomalaisen kirjallisuuden illasta Laternassa 10.10. täältä. Tämän jutun kirjoittaja on kannatusmielessä maksanut Kaupungin valojen jäsenmaksun.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Marja-Leena Tuurnan uusi kirja Eeva-Liisa Mannerista on ainutlaatuinen matka luomisprosessin ytimeen – arviossa Näytän sinulle tien
KIRJAT | Marja-Leena Tuurna on kirjoittanut jatkoa vuoden 2021 Eeva-Liisa Manner -elämäkerralle Matka yli vaihtelevien äärten.
Lupaava ensiromaani pohjoisesta – arviossa Sofia Heralan Nukkuvien kukkien joki
KIRJAT | Sofia Heralan romaani pohjautuu todelliseen tapahtumaan. Viisi koululaista ja veneen soutaja hukkuivat kouluvuoden viimeisenä päivänä vuonna 1956 Liakanjoella.
Paremman tulevaisuuden toivoa Barcelonassa 1974 – arviossa Montserrat Roigin Kirsikoiden aika
KIRJAT | Kotimaassaan Roigin mukaan on nimetty niin kouluja, kirjastoja kuin katujakin, mutta Suomessa Kirsikoiden aika on ensimmäinen espanjalaiskirjailijalta käännetty teos.
Tarinoita linnanväestä – arviossa Elise Pihlajaniemen Ritareita, linnanrouvia ja merirosvoja
KIRJAT | Millaisia olivat ihmiskohtalot Suomen keskiaikaisissa linnoissa? Elise Pihlajaniemi jatkaa Linnaelämää keskiajan Suomessa -teoksen linjoilla.



