Kuvat: Harri Hinkka
TEATTERI | ”Nämä nuoret näkivät maailmaa, pitivät hauskaa, tekivät juuri sitä mitä halusivat, eli valloittivat maailman”, ohjaaja Olka Horila sanoo.
Harmony Sisters on tositapahtumiin perustuva musiikkinäytelmä 1930-luvulla tunnetuiksi tulleista kotkalaisista Valtosen siskoksista Mairesta, Raijasta ja Verasta. Esitys sisältää kymmeniä tunnettuja kappaleita, kuten Kodin kynttilät, Sulle salaisuuden kertoa mä voisin, Sataman valot ja Pieni sydän. Näytelmän ensi-ilta on Pyynikin kesäteatterissa 10.6.2026.
Esityksen ohjaa Olka Horila, joka on myös sovittanut käsikirjoituksen Pyynikin kesäteatterin pyörivälle katsomolle Elina Snickerin näytelmien pohjalta. Näytelmä keskittyy aikaan, jolloin Harmony Sisters oli ensimmäinen ”tyttöbändi” Suomessa.
Olka Horilaa kiinnostaa sisarusten tarinassa, kuinka kolme äärimmäisen musikaalista siskoa löysivät yhteisen, luonnollisen kolmisoinnun. Siskokset työskentelivät yhdessä yli kaksikymmentä vuotta ja joutuivat tekemään paljon uhrauksia menestyksensä eteen. Esimerkiksi rakkaussuhteita kariutui ja lapset jouduttiin jättämään hoitoon vuosien ajaksi.
Horilan mukaan myös Mairen, Raijan ja Veran lapsuusaika oli kiinnostava: heidän isänsä kuoli, kun nuorin siskoista oli vain puolivuotias ja he elivät yhdessä voimakastahtoisen äitinsä ja isoäitinsä kanssa.
Harmony Sisters löydettiin aikoinaan hyvin nopeasti ja yhtyeen musiikkia soitettiin paljon radiossa. Suuren suosion saavuttanut trio teki mittavan ammattilaisuran ja esiintyi Suomen armeijan viihdytyskiertueiden lisäksi muun muassa Ruotsissa, Saksassa ja muualla Euroopassa.

Anna-Sofia Tuominen, Nomi Enckell ja Matleena Junttanen.
* *
Päärooleissa Valtosen siskoksina nähdään Pyynikin kesäteatterissa ensi kertaa vierailevat Anna-Sofia Tuominen, Nomi Enckell ja Matleena Junttanen. Siskosten äidin roolissa nähdään Anna-Maija Tuokko ja muissa rooleissa Petra Ahola, Petja Pulkkinen, Kai Vaine sekä Jaakko Wuolijoki. Lisäksi näytelmässä esiintyvät Tampereen ammattikorkeakoulun musiikkiteatteriopiskelijat Anna Arola, Saana Heino, Antti Heinonen, Roosa Kari ja Olli Tulkki.
Lavastuksen suunnittelusta vastaa Riikka Aurasmaa ja pukusuunnittelusta Ulla-Maija Peltola. Koreografina toimii Katri Liikola, äänisuunnittelusta vastaa Sami Silén ja kampausten sekä maskeerauksen suunnittelusta Riina Vänttinen. Kapellimestarina ja musiikin sovittajana toimii Niina Alitalo ja apulaisohjaajana Saija Viljanen.
Harmony Sistersin ensi-ilta Pyynikin kesäteatterissa 10.6.2026. Lisätietoa täältä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Mitä ovat audition, ensemble, understudy ja swing? Näyttelijä Pekko Hirvonen kertoo
HENKILÖ | Näyttelijäksi valmistuva Pekko Hirvonen taitaa näyttelijäntyön, laulun ja tanssin lisäksi myös alan ammattitermistön.
Yleisön pyynnöstä: Tukkateatterin Melkein ihmisiä jatkaa toisen kesän Amurin museokorttelissa
TEATTERI | Amurin museokorttelissa lämpiää pian kesä 1935. Työläiskorttelin pihapiirissä eletään arkea, tehdään töitä, riidellään, rakastetaan ja ryypätään.
Elämän salaisuus paljastuu Pispalan kattojen yllä – teatterimies Jotaarkka Pennanen täyttää 80 vuotta
HENKILÖ | Jotaarkka Pennanen on uransa aikana johtanut useita isoja teattereita ja ohjannut yli 70 näytelmää. Mutta hienointa mitä ihminen voi saada aikaan on runous.
Natalil Lintala esittää Katri Helenaa ensi kesänä Valkeakosken Apianniemessä – ”Musikaaleja ei ole tarpeeksi”
HENKILÖ | Natalil Lintala toivoo, että Suomessa tehtäisiin enemmän isoja musikaaleja suuren orkesterin kanssa. Näitä ei ole lähellekään tarpeeksi.




