Kuvat: Milla Von Konow / WSOY
KIRJAT | Suomalaisten kirjamarkkinoiden kärkinimen uusi jännitysromaani sijoittuu jälleen kansainvälisiin kulisseihin. Juoni alkaa levitä liian moneen suuntaan jo kirjan alussa.
”Yllätyksiä ei tapahdu. Ennakkoaavistukset roistoista ja hyviksistä pitää paikkansa loppuun asti.”
ARVOSTELU

Ilkka Remes: Lohikäärmeen isku
- Äänikirjan lukija Aku Laitinen
- WSOY, 2021.
- 428 sivua.
Ilkka Remes on vuosia ollut suomalaisten kirjamarkkinoiden kärkinimi kansainvälisiin kulisseihin sijoittuvien jännitysromaaniensa takana. Remeksen ensimmäinen faktat ja fiktion vetävästi sekoittava aikuisten seikkailuromaani ilmestyi vuonna 1997, minkä jälkeen niitä on tullut tasaiseen tahtiin.
Monet isät, veljet, pojat ja poikaystävät saanevat tänäkin vuonna viimeistään joululahjaksi Remeksen uusimman, Lohikäärmeen iskun (WSOY, 2021). Samaan pakettiin on hyvä laittaa mukaan myös vihko ja kynä, jotta lukija voi piirtää karttaa tapahtumista ja pysyä kärryillä siitä kuka syyllistyy mihinkin juonitteluun.
Juoni alkaa levitä moneen suuntaan alkaa jo kirjan alussa. Upporikkaan venäläisen lapsi kidnapataan Levillä, virustutkijat ovat hengenvaarassa Kiinassa, kuten myös Venäjän presidentti Moskovassa. Suomen poliisijohto on joutunut kierojen demaripoliitikkojen näppeihin, mutta onneksi potkut saanut sankaripoliisi jatkaa urotöitään brittien kanssa. Kaiken takana omia etujaan ajavat Venäjä, Yhdysvallat ja Kiina.
Henkilögalleria on mittava, mutta valitettavasti kenenkään hahmo ei ala elää eikä kenenkään kohtalo kosketa. Jotkut poistuvat näyttämöltä ilman, että heitä olisi siellä edes tarvittu.
Yllätyksiäkään ei oikeastaan tapahdu. Ennakkoaavistukset roistoista ja hyviksistä pitää paikkansa loppuun asti − eikä sellainen jännityskirja oikeastaan ole jännittävä.
Leena Reikko
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Rikkaasti kuvitettu kasvutarina – arviossa Taru Kumara-Moision ja Rimma Erkon Kaislankuiske
KIRJAT | Kaislankuiske on ajankohtainen, informatiivinen, hellyttävä, hauska, oivaltava ja tunnetaitoja opettava lastenkirja.
Waltarin tunne-elämän kriisit heijastuivat klassikkokirjan hahmoihin – arviossa Panu Rajalan Sinuhen synty
KIRJAT | Sinuhen synty on peräti 45. Panu Rajalan teos. Mika Waltarin lisäksi Rajala on tutkinut monia muitakin kotimaisen kirjallisuuden mestareita, kuten Sillanpäätä, Leinoa, Kiantoa ja Meriluotoa.
Markku Henrikssonin Yhdysvallat on toista maata -teos on valitettavan ajankohtainen
KIRJAT | Harva on se hetki, jolloin Yhdysvallat ja sen nykyinen johto eivät ole uutisvyöryssä. Toisaalta tämä demokratia täytti hiljattain peräti 250 vuotta.
Tarina rivien välistä – arviossa Marjo Katriina Saarisen Poispyyhityt rivit
KIRJAT | Poispyyhityt rivit vie matkalle Riikaan etsimään isomummun tarinaa, mutta muuttuu kolmen taiteilijan ihmissuhdevyyhdiksi ja älykkääksi kirjallisuuspohdinnaksi.




