Kuva: NRK / Yle
TELEVISIO | Norjalainen dokumenttisarja tarjoaa tervetulleen katsauksen ryhmiin, joiden ajatusmaailma on puistattava, mutta joilta ei pidä sulkea silmiään.
”Yhteinen ajatus on, että valkoinen rotu halutaan pitää puhtaana ja maailma sellaisena kuin se oli ennen.”
Sanonta ”terve sielu terveessä ruumiissa” saa uudenlaisen merkityksen tuoreessa norjalaisessa Pohjolan pojat -dokumenttisarjassa (2024), jossa tutustutaan tämän päivän nuoriin kansallismielisiin ääriryhmiin Pohjoismaissa. Hyvä fyysinen kunto on valkoisen miehen velvollisuus, sillä muuten hän ei pysty puolustamaan itseään, perhettään ja maataan.
Norjan yleisradioyhtiön NRK:n toimittaja Martha Antonette Solle tutustuttaa katsojat muun muassa Active Club -nimellä toimiviin porukoihin, joissa kansallismielisyys ja ankara treeni kuuluvat yhteen. Ryhmiä löytyy kaikista Pohjoismaista, myös Suomesta.

White Boy Summer -leiri järjestetään Suomessa salaisessa paikassa. Kuva: NRK / Yle
Suomi esiintyy sarjassa yhden kokonaisen jakson verran, kun Solle pääsee yllätyksekseen osallistumaan täällä salaisessa paikassa järjestettävälle White Boy Summer -leirille. Siellä mitellään voimia tappeluissa, saunotaan, uidaan ja juodaan olutta samanmielisten kanssa, joita on tullut paikalle ympäri Eurooppaa. Yhteinen ajatus on, että valkoinen rotu halutaan pitää puhtaana ja maailma sellaisena kuin se oli ennen; maahanmuuttajat, homot, lesbot ja feministit ovat vihollisia.
Asiantuntijoiden mukaan tällaiset ääriryhmät ovat edelleen pieniä. Huolta herättää se, että väkivalta on luonnollinen osa niiden ajatusmaailmaa, joita kansallissosialismi jälleen viehättää. Väkivaltaa pidetään oikeutettuna keinona päästä päämäärään ja siksi ruumiin kunto on tärkeää.
Sarja on tehty nykyään suositulla toimittaja edellä -tavalla, ja Solle onkin ruudussa lähes koko ajan. Tämän aiheen käsittelyssä se kuitenkin lienee jopa ainoa mahdollisuus, sillä juuri kukaan ei halua paljastaa henkilöllisyyttään eikä ääriliikkeiden toimintaa ole helppo kuvata.

Kuva: NRK / Yle
Dokumenttisarjan tempo on nopea ja osat lyhyitä, mikä tekee katselusta helppoa, toisaalta ote on melko köykäinen.
Pohjolan pojat on reipasotteinen ja tervetullut katsaus ryhmiin, joiden ajatusmaailma on puistattava, mutta joilta ei pidä sulkea silmiään.
Leena Reikko
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Pyhimysäiti ja poikakolmikko – arviossa Ylen italialaissarja Aika ennen meitä
TELEVISIO | Italian pohjoiseen Friulian maakuntaan ja Torinoon sijoittuva perhesaaga liikkuu 1910-luvulta aina 1970-luvulle.
Kiireistä ja yksinäistä on tohtoriparan elämä – arviossa HBO:n sairaalasarja The Pittin toinen kausi
TELEVISIO | Lääkärit paahtavat kieli vyön alla antaakseen asiantuntevaa hoitoa päivystykseen rahdattaville potilaille. Tahti vain kiihtyy iltaa kohden eikä armoa anneta.
Gangstereita ja kilpahevosia – HBO:n klassikko-tv-sarja Luck kertoo elämästä laukkaradalla
TELEVISIO | Huikealla tähtikaartilla varustettu Luck oli televisioviihteen edelläkävijä, ja sarjan nopea nousu ja tuho oli valtava pettymys.
Star Warsia soramontulla – arviossa Martha Wellsin romaanisarjaan perustuva Murhabotin päiväkirjat
TELEVISIO | Martha Wellsin Murhabotin päiväkirjat -kirjasarja on todella suosittu, joten tietysti siitä on tehty myös tv-sarja. Mutta toimiiko sama konsepti tv-ruudussa?





