Kuvat: Aapo Huhta / Johnny Kniga
KIRJAT | Valaistunut tappaja asettuu nykyaikaan; Suomi on jo Naton jäsen ja itänaapuri pelottaa, Henri Joen erityisala on kansainvälinen terrorismi.
”Tapahtumat, paikat ja ihmiset tekemisineen on helppo nähdä mielessään kuvavirtana.”
ARVOSTELU

Harri Virtanen: Valaistunut tappaja
- Johnny Kniga, 2025.
- 315 sivua.
Ensin murhataan Supossa työskentelevä Eva Braggi, joka oli päässyt pitkälle vakoojavyyhdin tutkinnoissaan. Sitten tapetaan monia muitakin, joiden kuolemaa ja yhteyksiä toisiinsa KRP:n erikoistutkija Henri Joki laitetaan tutkimaan. Taustalla on epäilyksiä Venäjän hyväksi vakoilleesta ringistä, jonka jäljille Eva oli päässyt.
Harri Virtasen Valaistunut tappaja (Johnny Kniga, 2025) asettuu nykyaikaan; Suomi on jo Naton jäsen ja itänaapuri pelottaa, Henri Joen erityisala on kansainvälinen terrorismi.
Trillerin päähenkilöstä Henri Joesta lukija saa hyvin kiinni; hänet on helppo kuvitella romaanitekstin perusteella. Joki on elänyt rajua elämää ja rikkonut harrastuksissa lähes kaikki luunsa. Myös jotakin tunne-elämässä on hajalla ja omasta mielestään hän on hyvä ainoastaan työssään.
Joen kollegat niin Supossa kuin omassakin tiimissä ovat eläviä ja hyvin kuvailtuja. Joku on liikuttava, toinen raivostuttava ja kaikista lukisi mielellään lisää.
Romaanin pahantekijät jäävät sen sijaan hyvin kasvottomiksi eikä heidän motiivejaan pysty oikein kuvittelemaan, saatikka uskomaan. Verta ja räiskettä on paljon.
* *
Harri Virtanen on käsikirjoittanut useita tv-sarjoja, kuten kiitosta saaneet Kylmäverisesti sinun, Harjunpää ja Karppi. Käsikirjoittajan tausta ja ammattitaito näkyvät vahvasti teoksen tekstissä; tapahtumat, paikat ja ihmiset tekemisineen on helppo nähdä kuvavirtana.
Sen sijaan henkilöiden sisäisten maailmoiden kuvaukset ovat ohuita muutamia poikkeuksia lukuun ottamatta. Kokonaisuus on väkivaltainen ja sekava.
Kustantamon mukaan Valistunut tappaja -romaanin esitysoikeudet on jo myyty ITV Studios Finland Oy:lle. Kirja on myös ensimmäinen osa Joki-sarjasta.
Leena Reikko
* *
♦️ PIENI TUKI, ISO APU ♦️
Tilaatko joskus kirjan tai äänikirjan verkosta? Löydät ostoslinkkejä jokaisesta Kulttuuritoimituksen kirjakritiikistä. Niistä tehdyistä ostoksista Kulttuuritoimitus saa pienen siivun, joka auttaa ylläpitämään sivustoa.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Rikkaasti kuvitettu kasvutarina – arviossa Taru Kumara-Moision ja Rimma Erkon Kaislankuiske
KIRJAT | Kaislankuiske on ajankohtainen, informatiivinen, hellyttävä, hauska, oivaltava ja tunnetaitoja opettava lastenkirja.
Waltarin tunne-elämän kriisit heijastuivat klassikkokirjan hahmoihin – arviossa Panu Rajalan Sinuhen synty
KIRJAT | Sinuhen synty on peräti 45. Panu Rajalan teos. Mika Waltarin lisäksi Rajala on tutkinut monia muitakin kotimaisen kirjallisuuden mestareita, kuten Sillanpäätä, Leinoa, Kiantoa ja Meriluotoa.
Markku Henrikssonin Yhdysvallat on toista maata -teos on valitettavan ajankohtainen
KIRJAT | Harva on se hetki, jolloin Yhdysvallat ja sen nykyinen johto eivät ole uutisvyöryssä. Toisaalta tämä demokratia täytti hiljattain peräti 250 vuotta.
Tarina rivien välistä – arviossa Marjo Katriina Saarisen Poispyyhityt rivit
KIRJAT | Poispyyhityt rivit vie matkalle Riikaan etsimään isomummun tarinaa, mutta muuttuu kolmen taiteilijan ihmissuhdevyyhdiksi ja älykkääksi kirjallisuuspohdinnaksi.




