Kuvat: Petri Teppo / Gummerus
KIRJAT | Tunturimaisemiin sijoittuva Turisti on villi sekoitus rikosromaania, yltiöpäisesti lisääntyvän turismin kritiikkiä ja hirvittävän kovaa menoa.
”Humoristiselle ja tapahtumarikkaalle kerronnalle löytyy varmasti lukijakuntansa.”
ARVOSTELU

Noora Mustajoki & Bosse Hellsten: Turisti
- Gummerus, 2026.
- 473 sivua.
Tunturimaisemiin sijoittuva Turisti (Gummerus, 2026) on villi sekoitus rikosromaania, yltiöpäisesti lisääntyvän turismin kritiikkiä ja hirvittävän kovaa menoa. Tunturissa surmataan brittitoimittaja, ja tästä kehittyy moneen suuntaan leviävä tapahtumaketju.
Mukana on useita kliseisiä hahmoja, kuten Lappiin elämänkriisiään pakeneva helsinkiläispoliisi ja kiperässä murhatutkinnassa hänen apuaan tarvitseva äidillinen poliisipäällikkö. Ökyilevä safarikeisari puolestaan on sekaantunut monenlaiseen ja hänen kannoillaan on sekä balkanilaisia rikollisia että venäläinen mafia. Entinen missi tekee Levillä keikkahommaa ja etsii lohtua ja rauhaa unelmakartoista. Paikallislehden lipevä toimittaja suoltaa skuuppeja, joissa on totuutta vain nimeksi.
Lisäksi on vielä erilaisia pohjoisen tyyppejä, niin ikään kliseisiä, laittamassa lusikoitaan tähän sakeaan keitokseen.
Teksti on kahden taitavan kirjoittajan luomaa ja sinänsä vetävää ja paikoitellen myös hauskaa luettavaa, mutta lähes 500 sivua on silti liikaa. Puolivälin jälkeen lukija alkaa uupua sanalliseen vyörytykseen ja tapahtumien tulvaan. Kirjailijoiden pohdinnat turismin nurjista puolista hautautuvat kohelluksen alle.
Turisti aloittaa pohjoiseen sijoittuvan Arktia-sarjan. Humoristiselle ja tapahtumarikkaalle kerronnalle löytyy varmasti lukijakuntansa, vaikka ensimmäinen osa tuntuu kokonaisuudessaan raskaalta lukukokemukselta.
Noora Mustajoki on aiemmin julkaissut lukuisia tietokirjoja ja toimii Kittilän kirjastotoimen johtajana. Bosse Hellsten on kirjailija ja filosofi.
Äänikirjat toimivat usein parhaiten, kun lukija ei yritä eläytyä tai näytellä. Uskomattoman taitava Antti Virmavirta on säännön vahvistava poikkeus; on kuin kuunnelmaa kuuntelisi, ja tähän kirjaan se sopii mainiosti.
Leena Reikko
* *
♦️ PIENI TUKI, ISO APU ♦️
Tilaatko joskus kirjan tai äänikirjan verkosta? Löydät ostoslinkkejä jokaisesta Kulttuuritoimituksen kirjakritiikistä. Niistä tehdyistä ostoksista Kulttuuritoimitus saa pienen siivun, joka auttaa ylläpitämään sivustoa.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Tiina Rajamäen Koulu kertoo opettajan ja oppilaiden elämistä mutta myös koulusta rakennuksena ja sen elämästä
KIRJAT | Koulu näyttäytyy Tiina Rajamäen kirjassa kuin elävänä olentona käytävineen, auloineen, luokkahuoneineen, varastoineen ja kellareineen.
Simon Olsson pureutuu Tšernobylin onnettomuuteen jämäkästi, mutta hairahtuu liian helposti historiankirjojen sivupoluille
KIRJAT | Uusin Tšernobylin onnettomuutta käsittelevä kirja harppoo vauhdilla eteenpäin, mutta onnistuu typistämään aiheensa helposti pureskeltavaksi kokonaisuudeksi.
Vanhan maailman sosiaalihuoltoa – arviossa tietokirjauutuus Rikoksetta rangaistut
KIRJAT | Katariina Parhi ja Vesa Ranta tarjoavat kattavan kuvauksen sosiaalihuollon historian usein unohdettuun osaan.
Juha Hurme ohjasi kirjan Radiopuhelimista – arviossa Radiopuhelimet palasina
KIRJAT | Suomalaisen vaihtoehtorockin legenda analysoi itseään Juha Hurmeen johdolla. Bändi ei ole erillään muusta elämästä vaan keskeinen osa sitä.




