Martti Suosalo ja Ville Myllyrinne. Kuva: Aurora Studios
ELOKUVA | Martti Suosalon ja Ville Myllyrinteen tähdittämä ensi-iltakomedia on täynnä käänteitä ja yllätyksiä. Tarinan punaisena lankana kulkee kaksikon tavoite löytää saaristosta taikasieniä.
”Sieniretken yksi ehdottomasti parhaita puolia on sen hersyvä huumori ja näyttelijäntyö.”
ARVOSTELU

Sieniretki
- Ohjaus ja käsikirjoitus: J-P Siili
- Pääosissa, Martti Suosalo, Ville Myllyrinne, Satu Silvo, Jaana Saarinen, Minttu Mustakallio, Eero Ritala, Vesa Vierikko
- Ensi-ilta: 30.9.2022
JP Siili on ohjannut ja käsikirjoittanut hulvattoman komedian keski-ikäisten kaverusten PJ:n (Martti Suosalo) ja Jamin (Ville Myllyrinne) irtiotosta elämän jämähtäessä uomiinsa.
Tilanne ei ole auvoinen kummallakaan. PJ, taiteilija ja käsikirjoittaja, jää yksin tyhjään asuntoon, kun vaimo lähtee. Voisiko mies enää surkeammalta näyttää, kun ovi pamahtaa kiinni. Eikä se epäonni siihen lopu, kun käsikirjoituskaan ei kelpaa.
Paras ystävä autokauppias Jami kipuilee uuden tilanteen kanssa, kun keski-iän ylittäneenä hän on tulossa ensimmäisen kerran isäksi. Onhan sen pelottavaa. Kaverukset päättävät irrottautua arjesta vielä kun voi ja lähtevät viettämään viikonloppua saaristoon sieniretkelle.
”Oikee kunnolla höpinää tötteröön”
Retki on täynnä käänteitä ja yllätyksiä. Taikasienien hankkiminen on tarinan lanka, käänteitä ja mutkia tulee juuri, kun tilanne on melkein hallinnassa. Saaristoon saapuminen on oma käänteensä. Sieniä ei ole, eikä viinaakaan, ja mökinkin kanssa on säätöä. Vaikka välillä otetaan yhteen, kaverusten välillä asuu syvällä luja ystävyys.
Saaristossa miehet kohtaavat juhlimaan tulleen seurueen. Houkuttelevaa naiskauneutta elokuvassa näyttelevät Satu Silvo, Jaana Saarinen ja Minttu Mustakallio. Varsinkin Jamille kohtaaminen on koettelemus.

Minttu Mustakallio, Eero Ritala, Jaana Saarinen ja Satu Silvo. Kuva: Aurora Studios
Kaikkea ei voi paljastaa, mutta tapahtumia riittää. Suosalon ja Myllyrinteen näyttelijän työ on poskettoman hyvää; roolitus on onnistunut nappiin. JP Siili on rakentanut rytmiltään ja dialogiltaan toimivan komedian. Pienet yksityiskohdat tuovat elokuvaan lisäväriä ja huumoria. Silvo, Saarinen ja Mustakallio ovat elementissään irrotellessaan Myllyrinteen esittämän Jamin pään menoksi.
Saaristomiljöö on edukseen
Sieniretken yksi ehdottomasti parhaita puolia on sen hersyvä huumori ja näyttelijäntyö. On hienoa, että perinteisestä ”poikien irrottelusta” ei ole tehty sitä tavallista örveltämistä vaan hieno kuvaus siitä, kun ihan kaikki ei mene suunnitellusti ja matkalla on muutama muuttuja. Miten sitten lopussa käykin, matka sinne on herkullista katsottavaa.
Elokuvan miljöö on itsessään mahtava ja kaunis saaristo, jota kuvaaja Mika Orasmaa on hyödyntänyt onnistuneesti. Komedia ei ole lajina helpoimmasta päästä, mutta tässä ovat niin ohjaaja, näyttelijät kuin koko työryhmäkin onnistuneet erittäin hyvin.
Irmeli Heliö
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Kalevala: Kullervon tarina kertoo lännettyneelle Suomelle tehtyä juttua äreistä räyhäreistä
ELOKUVA | Antti Jokisen Kalevalassa ei lauluja laulella, mutta tapella siellä osataan ja halutaan. Paljon muuta elokuva ei sitten kerrokaan.
Mitä on syyllisyys, kysyy Radu Jude elokuvassaan Kontinental ’25
ELOKUVA | Radu Juden elokuvan keskusteema on syyllisyys. Orsolya on vahvasti oikeudenmukainen ihminen, joka puolustaa huonompiosaisia.
Boléro-elokuva säveltäjä Maurice Ravelista, jolta muistetaan vain yksi tilaustyönä syntynyt sävellys
ELOKUVA | Anne Fontainen elämäkertaelokuvaa ja musiikillista teoshistoriaa yhdistelevä Boléro ei olekaan ihan yksinkertainen tapaus.
Pariskunta menettää kaiken, talot ja tavarat – arviossa ensi-iltaelokuva The Salt Path
ELOKUVA | Marianne Elliotin elokuvan kovaonniset päähenkilöt päättävät aloittaa pitkän vaelluksen Englannin lounaisrannikolla.




