Kuva: Satakunnan museo
Tällä palstalla Kulttuuritoimituksen väki kirjoittaa ajattomista ja ajankohtaisista asioista, jotka heitä juuri nyt kiehtovat. Tomi Nordlund on katsonut maisemallista murhamysteerisarjaa sekä ihastellut vanhoja lehtikuvia ja valtavaa siirtolohkaretta.
1
Satakunnan Museon viereiselle Museokujalle on koostettu kiintoisa valokuvanäyttely. Kuvakavalkadi kertoo, miten Porin kaupunkia ja kaupunkilaisia esitettiin 1930–1950-lukujen lehtikuvissa. Valokuvat perustuvat Satakunnan Museon ja Satakunnan Kansan yhteiseen lehtikuvien digitointihankkeeseen. Kuja on saanut uuden käyttötarkoituksen, kun se on muotoutunut koiranulkoilutusalueesta näyttelytilaksi.
Vanhoista kuvista jäivät mieleen etenkin verekseltään kiinni jäänyt pontikankeittäjä, helikopterilla torille laskeutunut joulupukki, Kokemäenjoessa polskineet lapset sekä taidekuvamaisia piirteitä saanut otos voimistelijoista Herralahden kentältä vuonna 1944. Näyttely on esillä syyskuun loppuun asti.
2
Kesällä on tullut viiletettyä lapsiperhekohteissa. Vanha kunnon tiedekeskus Heureka Vantaalla osoittautui ylittämättömäksi kokemukseksi sekä aikuisille että lapsille. Elämyskokonaisuudesta jäi mieleen etenkin Matkalla avaruudessa -näyttely, joka esittelee poikkileikkauksen nykyisestä avaruustoiminnasta ja suunnitelmista, jotka toteutuvat todennäköisesti seuraavien 30 vuoden aikana.
Myös monipuolinen Sähkölä-näyttely havainnollistaa hienosti sähkön- ja energiankäytön nykytodellisuutta. Lisäksi Jääkauden jättiläiset -näyttelyn valtava mammuttirobotti sai aikaan ihmetystä ja pienemmässä lapsessa jopa pelkoa.
Heurakalle kiitosta myös hyvistä maksuttomista parkkipaikoista ja lokerokaapeista sekä erityisesti lasten makuun soveltuvasta lounaspöydästä!
3
Tämä murhamysteeri sijoittuu poikkeuksellisen komeisiin maisemiin. Yosemiten kansallispuistoon sijoittuva Untamed tarjoaa hulppeiden näkymien ohella kutkuttavan dramaattisen rikostarinan. Nuori nainen putoaa kuolemaansa El Capitan -jyrkänteeltä, ja demoniensa kanssa painiva erikoisagentti Kyle Turner (Eric Bana) ryhtyy uuden työparinsa selvittämään tapausta. Vaikka Banassa on tiettyä vara-pedropascalin tuntua ja juonenkäänteet ovat paikoin kliseisiä, vetoaa sarja silti toimivalla hahmogalleriallaan ja sopivan painostavalla yleistunnelmallaan.
Untamed Netflixissä.
4
Vielä on kesää ja kesäfestareita jäljellä. Isojen tapahtumien lisäksi Tampereella nähdään ja koetaan useita pieniä ja vireitä ilmaistapahtumia. Elokuun vakikohteekseni on muodostunut Härmälän sympaattinen Härstock, jossa riittää leppoisaa piknik-tunnelmaa ja hyvää vaihtoehtoisemman osaston musiikkia. Tänä vuonna äänessä ovat muun muassa Rock Siltanen Group, Luhtaniitty ja Taikayö Camping. Yksi jokavuotisista kohokohdista on Uniao da Roseira -ryhmän sambaesitys.
Härstöck Härmälän rantapuistossa lauantaina 16.8.2025.

Tämä kivi on tuttu Kummelistakin. Kuva: Tomi Nordlund
5
Omaa lähiympäristöä pitäisi muistaa tutkia tarkemmin. Äimistyin viime viikolla, kun vain viiden kilometrin päästä kotoa löytyi hieno retkeilyalue Taaporinvuori nuotiopaikkoineen ja etenkin Pirunkivi, joka on Pirkkalan suurin siirtolohkare. Pirkkalan kunnan verkkosivuilla kerrotaan, että luonnonmuistomerkiksi rauhoitettu, 10 metriä korkea siirtolohkare on syntynyt jääkauden aikana. Geologisen monimuotoisuutensa vuoksi kivellä on myös tieteellistä arvoa. Niin, ja onhan sen äärellä kuvattu Kummelin klassikkosketsi Viimeiset pirkkalaiset. Kerrassaan vaikuttava möhkäle!
Tomi Nordlund
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Parasta juuri nyt (19.2.2026): Dark Winds, Frank Miller, Myrkkykaupunki, Philip Kerr, The Atlantic
Antti Selkokari pettyy vanhaan suosikkiinsa mutta innostuu lännensarjasta, Batmanista ja brittisarjasta.
Parasta juuri nyt (18.2.2026): Yle Areenan sarjat, Tampereen galleriat, SYÖ!-viikot, Lumitango, runous
Sari Harsu on katsellut sarjoja ja viettänyt aikaa taiteen, tanssin, runon sekä ruuan äärellä.
Parasta juuri nyt (17.2.2026): Viattomuuden museo, Graveyard, Adolescence, Puhdas, Skuggas
Tällä palstalla Kulttuuritoimituksen väki kirjoittaa ajattomista ja ajankohtaisista asioista, jotka heitä juuri nyt kiehtovat. Leena Reikko katsoi turkkilaisia tv-sarjoja ja luki uutuuskirjoja.
Parasta juuri nyt (16.2.2026): Vera den Arend, Uutispodcast, Vakavastisairaat, Taulu, Yönistujat
Anne Välinoro on katsonut hiilipiirroksia Mältinrannassa, innostunut Uutispodcastista ja istunut karjalaisen evakkoperheen tuvassa muamoa saatellen.




