Veera Tapanainen. Kuva: Sanni Majamaa
TEATTERI | Klovnisooloaan valmisteleva Veera Tapanainen ei muista ihan tarkkaan, mistä muumiot hänen mieleensä tulivat, mutta vauvavuonna hän alkoi tuntea niihin yhteyttä.
”Mikä yhdistää äitejä ja muumioita? Äkkiseltään ei mikään, mutta tarkemmin ajateltuna yhtäläisyyksiä voi löytyä.”
Johanna Peltola, teksti
Veera Tapanaisen klovnisoolon nimi on MAMI. Englanniksi muumio kuulostaa melkein samalta. Jos haluat tietää, mikä näitä kahta asiaa yhdistää mene helmikuussa Tampereen Työväen Teatterin Kellariteatteriin (4.–19.2.2026).
Tapanainen alkoi pohtia vauvavuotenaan, miten ihmeessä hän onnistuisi yhdistämään työelämän ja vanhemmuuden. Hän huomasi toteuttavansa yksilökeskeistä kulttuuria lapsenhoidon osalta, koska avun pyytäminen oli todella vaikeaa.
Avun pyytämisen teemaa Tapanainen haluaakin opetella MAMI-esityksen tekovaiheessa ja myös itse esityksessä. Hän pohtii miten vanhemmuus voisi olla yhteisöllisempää ja jaetumpaa. Hän halusi tehdä esityksen myös löytääkseen jotain järkeä vanhemmuuden ja taiteilijuuden yhdistämiseen.
– Esitys ei kuitenkaan keskity vain vanhemmuuteen, vaan esityksessä tunnistaa itselleen vaativan ihmisen. Klovni Flora on aika vaativa itseään kohtaan. Tämä voi kiinnostaa hyvin myös ihmisiä, jotka eivät ole vanhempia, selvittää MAMI-esityksen ohjaaja, klovni Taina Mäki-Iso.
MAMI kertoo vahvatahtoisesta ihmisestä tai oikeastaan klovnista, jonka on vaikea pyytää apua. Toisaalta esityksen teemat nousevat myös yksilökeskeistä ajan hengestä, jossa mikään ei tunnu olevan tarpeeksi. Monipuolinen esitys on kiinnostava niin nuorille kuin aikuisille ihmisille.
– Se sopii esimerkiksi multitaskaajille, kiireisille ja tietysti klovneriasta ja musiikista kiinnostuneille. Se sopii myös niille, jotka tekevät asiat omasta mielestään parhaiten ja haluavat mahdollisesti nauraa sille. Toki esitys sopii myös vanhemmille, Tapanainen kuvailee.
Veera Tapanainen on ammatiltaan musiikkiteatterin tekijä. Hän on kouluttautunut myös klovneriassa. Nyt hän tekee ensimmäistä klovnisooloaan. Käydessään Taina Mäki-Ison klovnikursseilla hän sai idean pyytää tätä ohjaamaan hänen klovnisoolonsa ja niin myös tapahtui.
Mäki-Iso on tehnyt pitkän uran klovnerian parissa. Hän on tehnyt sooloesityksiä, ohjannut toisten esityksiä ja opettanut klovneriaa lähes 30 vuoden ajan.

Kuva: Sanni Majamaa
Tapanainen tekee itse musiikin teokseen, sanoittaa ja laulaa; Mäki-Isolla puolestaan on paljon kokemusta klovnerian ja musiikin yhdistämisestä ohjauksissaan. Esityksessä on yleisöä kevyesti osallistavia osuuksia, koska saattaa olla, että Flora-klovni oikeasti tarvitsee jossain kohtaa apua, vaikka sitä ei olekaan helppo myöntää.
– Klovnerian avulla voidaan käsitellä mitä tahansa elämän osa-aluetta huumorin keinoin, Mäki-Iso sanoo.
Klovniin on helppo samastua, ja esiintyjän tehtävä on nostaa klovnin avulla jotain peri-inhimillistä esiin. Tapanainen käsikirjoittaa teoksen itse ja ideoita jatkokehitellään yhdessä ohjaaja Mäki-Ison kanssa.
– Vanhemmuuden käsittelyyn klovneria sopii ehkä erityisesti siksi, että siihen liittyy paljon suorituskeskeisyyttä ja arkoja tunteita, joita ei ole niin helppo tuoda päivänvaloon, mutta klovnerian avulla se mahdollistuu. Joku voi tuntea empatiaa näitä vaikeitakin asioita tai kiipelissä olevaa klovnia kohtaan, Tapanainen sanoo.
MAMI nähdään Tampereen Työväen Teatterin Kellariteatterissa tämän vuoden helmikuussa ja esityksen ikäraja on 12 vuotta. Työparilla on klovnin syke esitystä tehdessä ja se tulee varmasti olemaan kiinnostava kokonaisuus muumioita, musiikkia ja klovneriaa sekä oivaltavia ajatuksia vanhemmuudesta, taiteilijuudesta ja elämästä. Esityksen tekoa ovat tukeneet Taiteen edistämiskeskus ja Tampereen kaupunki.
MAMI Tampereen Työväen Teatterin Kellariteatterissa 4.–19.2.2026. Lisätietoa täältä.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Orlando, oodi luonnolle valtaa Frenckellin – luova saavutettavuus tanssiesityksen inspiraationa
TANSSI | Tampereen Teatterin Frenckell-näyttämöllä ensi-iltansa saava tanssiesitys käsittelee ympäristötunteita. Teoksessa koetaan Virginia Woolfin romaanista tutun Orlandon uni.
Virne – Smirk on nykytanssiteos, joka synnyttää sekä luottavaisia hymyjä että huolestuneita ajatuksia
TANSSI | Tamperelaisen Tanssiteatteri MD:n uutuusteos valaa toivoa ja uskoa tulevaan, jos kykenemme säilyttämään uteliaan lapsenmielen ja avoimen sydämen.
Soriversumin galaktisessa todellisuudessa mikä vain tuntuu olevan mahdollista – arviossa Sorin Sirkuksen joulushow
SIRKUS I Sorin sirkuksen ammattitaitoinen henkilökunta ja monipuoliset esiintyjät ovat loihtineet jälleen kerran upean joulusirkuksen piristämään pimeintä vuodenaikaa.
Ihmiskohtalot hiekan näyttämöllä – tanssia ja teatteria yhdistävä BLIND EYES SEA tulossa ensi-iltaan
TANSSITEATTERI | Katja Mustonen ja Jasu Parviainen kiinnostuivat hiekasta fyysisenä olosuhteena sekä yhteiskunnallisesti merkittävänä, mutta katoavana resurssina.




