Kuva: Päivi Vasara
TAPAHTUMA | Pirkkalaiskirjailijoiden juhlavuoden käynnistää 28.1.2023 järjestettävä Linna-klubi. Tapahtuman otsikko on ”Elävät ja kuolleet kirjailijat kohtaavat”.
“Väinö Linna toi suomalaiseen historiatietoisuuteen vaiettuja puheenaiheita, kuten sisällissodan kokemukset.”
Päivi Vasara, teksti ja kuva
Lauantaina 28.1.2023 paneudutaan Kulttuuritalo Laikun musiikkisalissa kahden tunnin ajan Väinö Linnan tuotantoon ja sen jälkivaikutuksiin.
Linna-Klubi avaa Pirkkalaiskirjailijoiden 80-vuotisjuhlavuoden. Tilaisuus on ilmainen ja se alkaa kello 12.
Emeritusprofessori Yrjö Varpio pohtii Linnaa sodan kuvaajana ja yhteiskunnallisena keskustelijana.
Historioitsija Ville Kivimäki on tutkinut sodan aiheuttamia tunnetaakkoja ja trauman purkua, joista voi löytää esimerkkejä Tuntemattomasta sotilaasta.
Anneli Kanto puhuu faktan ja fiktion suhteesta erityisesti sisällissotaromaaneissaan.
Historiallinen romaani on suosittu kaunokirjallisuuden laji, jolle on annettu perinteisesti rooli kansallisen itseymmärryksen rakentajana. Linnan teokset innostavat yhä uusiin tulkintoihin ja sovituksiin. Millainen on ollut kaunokirjallisuuden rooli historiakäsitysten muokkaajana – ja onko kirjallisuudella samanlaista tehtävää vielä nyt?
Yrjö Varpio: ”Niin kuin hyvin tiedetään”
Väinö Linna on Suomen historian erinomainen kuvaaja. Linna nosti julkiseen keskusteluun sisällissodan ja jatkosodan vähemmän tunnettua historiaa. Kaunokirjallisuus on ollut keskeisessä asemassa muodostamassa suomalaisten omakuvaa.
Yrjö Varpio puhuu Linnan pääteosten suhteesta aikaisempaan Suomen historiaa kuvanneeseen kirjallisuuteen. Kirjallisuuden emeritusprofessori Yrjö Varpio on kirjoittanut Linnasta useissa teoksissa, kuten elämäkerrassa Väinö Linnan elämä (WSOY, 2006).
Varpio on aktiivinen kirjallisuuskeskustelija ja tutkija sekä pitkäaikainen Pirkkalaiskirjailijoiden jäsen.
Ville Kivimäki: ”Tuntematon sotilas ja painajaisvuodet”
Sodanjälkeisinä vuosina jopa sadattuhannet suomalaiset näkivät jatkuvia sotaan liittyviä painajaisunia. Väinö Linnan Tuntematon sotilas valmistui samaan aikaan, kun monet sotaveteraanit kertoivat pahimpien painajaisten alkaneen hellittää ja harventua.
Historiantutkija Ville Kivimäki pohtii puheenvuorossaan Linnan romaanin ja painajaisten suhdetta: millaisen sodanjälkeisen mielenmaiseman kanssa Tuntematon sotilas oli vuorovaikutuksessa?
Yliopistotutkija, Suomen historian dosentti Ville Kivimäki on tutkinut suomalaissotilaiden traumaattisia sotakokemuksia ja selviytymiskeinoja. Tietoteos Murtuneet mielet (WSOY, 2013) laajensi keskustelua sotiemme aiheuttamasta psyykkisestä taakasta.
Anneli Kanto: ”Fiktio faktassa”
Tutkija ja tutkimus ovat historiallisen fiktion kirjoittajan parhaat ystävät. Vaikka kirjailija pyrkii luomaan mahdollisimman oikean maailman, mielikuvitukselle jää silti avara tila. Anneli Kanto avaa erityisesti sisällissotaromaaniensa, Veriruusujen ja Lahtarien, fiktiivisen maailman muotoutumista ja kirjoitusprosesseja.
Kirjailija Anneli Kanto on avannut romaaneissaan varjoon jääneitä Suomen historian näkökulmia. Veriruusut (Gummerus, 2008) antoi äänen sisällissodan punaisille naiskaartilaisille.
* *
Juhlavuosi on vilkas
Pirkkalaiskirjailijoiden juhlavuoden aikana järjestetään kymmenen Elävät ja kuolleet kirjailijat kohtaavat -keskustelutilaisuutta, joissa pirkanmaalainen nykykirjallisuus ja kirjallinen perintö kohtaavat. Tilaisuudet ovat kaikille avoimia ja pääsymaksuttomia. Operaatio Pirkanmaa tukee Elävät ja kuolleet kirjailijat kohtaavat -tapahtumien järjestämistä.
- Torstaina 16.3. Eeva-Liisa Mannerin lyhytproosa ja modernistisen novellitaiteen perintö. Kulttuuritalo Laikun Musiikkisali, kello 18–20.
- Keskiviikkona 26.4. Vierauden kohtaaminen Kukunorista uuskummaan. Kulttuuritalo Laikun Musiikkisali, kello 18–20.
- Keskiviikkona 21.6. Kirjallisuus performanssina. Sanataide rikkoo rajoja. Pekilo (Mänttä), kello 18–20.
Linna-Klubi Tampereen Kulttuuritalo Laikussa 28.1.2023 klo 12. Vapaa sisäänpääsy.
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Sarjakuvan ja muun kaunokirjallisuuden suomentaja Saara Pääkkösen elämässä musiikki ja kirjallisuus kulkevat tiiviisti käsikkäin
SUOMENTAJAN SANOIN | Kääntäminen on kommunikaatiota, kiteyttää suomentaja, sarjakuvaneuvos ja kustannustoimittaja Saara Pääkkönen.
Uusi aikakauskirja Jalokiviä ja kiikareita haastaa lukijaa neljännesvuosittain
KIRJALLISUUS | Karri Kokon toimittama Jalokiviä ja kiikareita hakee inspiraationsa 1970-luvun Parnassoista ja tarjoaa lukijalle kattauksen runoutta, proosaa, esseitä, visuaalista runoutta ja valokuvia.
17-vuotiaan tamperelaisen Helmin ääni kuuluu nyt sisällissodan piiritetyn kaupungin Amurista
KIRJAT | Pertti Rajalan kirjoittama Helmi Haapasen kapinakirja on ajankohtainen, vaikka Suomen itsenäistymisen ja sisällissodan 100-vuotismuisteloista onkin vierähtänyt aikaa.
Blogistanian kirjallisuuspalkinnot 2022 jaettu – palkituissa niin Iida Rauma kuin Raisa Omaheimo
KIRJALLISUUS | Suomalaiset kirjabloggaajat ja muut kirjasomen tekijät ovat äänestäneet suosikkejaan ja valinneet Blogistanian Finlandia, Globalian, Tiedon ja Kuopuksen voittajat.