Clive Owen (The Knick). Kuva: HBO
Tällä palstalla Kulttuuritoimituksen väki kirjoittaa ajattomista ja ajankohtaisista asioista, jotka heitä juuri nyt kiehtovat. Maija Kääntän listalla on sairaalasarjaa, romaania ja musiikkidokumenttia.
1
Max-suoratoistopalvelusta löytyvä The Knick -sarja seuraa John W. Thackeryn työtä (Clive Owen) Knickerbocker-sairaalassa. Huippulääkärin elämäntarina on monipuolinen ja raadollinen.
Jack Amielin ja Michael Beglerin kirjoittaman sarjan on ohjannut Steven Soderbergh. Ensimmäiset kymmenen jaksoa esitettiin Cinemaxissa jo vuonna 2014. Toinen kausi tuli vuotta myöhemmin.
Vuonna 2020 Soderbergh ilmoitti, että The Knick olisi jatkumassa Barry Jenkinsin ja näyttelijä André Hollandin ryhtyessä alkuperäisten käsikirjoittajien avuksi. Kolmatta kautta yhä odotellaan.
Sarjassa eletään vuotta 1919 New Yorkin Harlemissa. Sairaalassa työskentelee iso joukko lääkäreitä, sairaanhoitajia ja muuta henkilökuntaa. Kuolleisuus on suuri, koska suurin osa nykyaikaisista hoitotoimenpiteistä on vielä keksimättä.
Johtaja Cornelia Robertson (Juliet Rylance) palkkaa sairaalaan Harvardissa opiskelleen Algernon Edwardsin (Holland). Cornelia on Algernonin lapsuudenystävä, samasta pihapiiristä, eri puolelta pihaa. Algernon on ammattitaitoinen, mutta kollegat ja potilaat ovat ennakkoluuloisia.
Sarja on hyvä, ja aika kauden huomioon ottaen uskottava. Taudit hoidetaan kekseliäästi, vaikka aina ei onnistutakaan. Rasismi on arkipäivää ja muu henkilökunta, nunnat mukaan lukien, kekseliäitä elämisen suhteen. Aina ei mene ihan Herran sanan mukaan.
The Knick Max-suoratoistopalvelussa.
2
Neljäs osa Satu Rämön perhedraamojen täyttämässä dekkarisarjassa keskittyy Rakelin (WSOY, 2025), poliisi Hildurin salaperäisen äidin tarinaan. Hildur on saanut rauhoitettua elämäänsä, hän on lomaillut ja palannut töihin. Hän vierailee vanhainkodissa tapaamassa äidin ystävää Helgaa. Salaisuuksia kerrotaan ja asioita ratkotaan. Suurimmat salaisuudet ratkeavat, kun jokainen saa sanoa sanottavansa.
Poliisien ratkaistavana on rikos, joka tapahtuu risteilyaluksella. Laivasta poistuu kasvoiltaan silvottu nuorimies, Pedro. Hänet hoidetaan, mutta pahoinpitelyyn johtaneista tapahtumista ei saada selkoa. Mökkimurrot aiheuttavat lisätöitä ja samaan aikaan Hildurin lapsuudenkodin pihalta löytyy luita, joiden alkuperä kiinnostaa.
Hildurin työ ja oma tausta teettävät paljon selvitettävää ja asioita, joista kenelläkään ei ollut aavistustakaan.
Satu Rämö osaa kirjoittaa monipuolista jännitystä. Rakelin kohdalla odotus palkittiin. Seuraava osa on jo tulossa.
3
Ylen Kapellimestarit-sarjassa (2025) Pekka Kuusisto, Hannu Lintu, Susanna Mälkki, Esa-Pekka Salonen ja Dalia Stasevska kertovat työstään ja vastaavat itsekin kapellimestarina tunnetun brittiläisen Nicholas Collonen kysymyksiin. Collone on asunut Suomessa vuosia ja tuntee niin suomalaisen klassisen musiikin kuin suuret suomalaiset säveltäjät ja kapellimestarikollegat. Tuppisuisena pidetyistä suomalaisista ei kapellimestareiden kohdalla ole kyse, vaan Collone saa haastateltavistaan irti paljon.
On mielenkiintoista tutustua maailmankuulujen mestareidemme lähtökohtiin. Jokaisen historiaan kuuluu soittotunteja ja musiikinopiskelua. Jokainen on aikonut alun perin muusikoksi, kunnes on eri syistä löytänyt itsensä tahtipuikon varresta.
Huumori on jokaiselle ohjelmassa esiintyvälle kapellimestarille olennaista ja mukana niin kotona kuin työssä.
Erinomainen sarja kertoo mielenkiintoisista ihmisistä, jotka ovat kiertäneet työssään maapallon muutamaan kertaan. Toivonkin lisää samanlaisia ”porukkadokumentteja” eri taiteen alan ihmisistä!
Kapellimestarit Yle Areenassa.
Maija Kääntä
Myös nämä saattavat kiinnostaa sinua
Parasta juuri nyt (5.12.2025): Armas E. Leopold, Mr. Nobody Against Putin, Eläjä, Le Monde Diplomatique, Pitkä vuoro
Pasi Huttunen kuvitteli, että Leino-tulkinta on aika väsynyttä puuhaa kunnes törmäsi Armas E. Leopoldiin ja löysi monta muutakin parasta asiaa.
Parasta juuri nyt: Oulu-spesiaali!
Oulu on ensi vuonna Euroopan kulttuuripääkaupunki, mistä me tamperelaiset olemme tuskallisen tietoisia. Marja Heinonen lähti tutkailemaan sitä, millä eväin Oulu ponnistaa vuoteen 2026.
Parasta juuri nyt (3.12.2025): Pitkä vuoro, The Zone of Interest, Tartunta, Kenen maa, Lempiruokaa
Leena Reikko luki katsauksen nykypäivän orjuuteen, rakastui keittokirjaan ja katsoi hyytävän elokuvan.
Parasta juuri nyt (1.12.2025): Suvi West, Abdullah Pashew, Yle Areena, Helsinki ilman natseja
Juho Narsakan listalla on dokumentteja, kurdirunoutta ja esikoisromaani.




